Türkçe dil bilgisi öğretiminde Jigsaw IV tekniğinin akademik başarı, Türkçe dersine karşı tutum ve biliş ötesi farkındalığa etkisi
In Turkish grammar teaching, the effect of Jigsaw IV technique on academic success, attitude towards Turkish course and metacognitive awareness
  1. Tez No: 598376
  2. Yazar: SENA ÇAĞLA ANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN YAĞMUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma işbirlikli öğrenme tekniklerinden Birleştirme IV (Jigsaw IV) tekniğinin Türkçe dil bilgisi öğretiminde akademik başarı, Türkçe dersine karşı tutum ve biliş ötesi farkındalığa etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Hatay ili Belen ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına Belen İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim görmekte olan 17 deney 18 kontrol grubu olmak üzere 35 ilköğretim 7.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci döneminde altı hafta süresince uygulanmıştır. Yapılan yarı deneysel çalışma ön test-son test kontrol gruplu deneme modeline göre desenlenmiş olup deney grubunda işbirlikli öğrenme tekniklerinden Jigsaw IV tekniğiyle kontrol grubunda ise öğretmen merkezli geleneksel öğretimle ders islenmiştir. İki gruba da 'Fiil çekim ekleri (kip ve kişi)' ve 'Fiilde anlam kayması ' konularının öğretimi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada akademik başarının ölçülmesi amacıyla geçmiş yıllarda sorulan SBS, OKS soruları, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Kazanım Testleri ve Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavları incelenmiş ve yapılan güvenirlik ve geçerlik analizleri sonucu 28 soruluk Fiilde Başarı Testi hazırlanmıştır. Diğer veri toplama araçları Türkçe Dersine Karşı Tutum Ölçeği ve Bilişötesi Farkındalık Envanteri'dir. Çalışma sonunda verilerin analizi için SPSS istatistik programı aracılığıyla Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıra Farkı testleri uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonunda deney ve kontrol gruplarının ön test-son test sonuçlarına göre akademik başarının arttırılması açısından Jigsaw IV tekniği ve geleneksel öğretim yöntemi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sıra ortalamaları dikkate alındığında deney grubunun son test puanlarının kontrol grubundan yüksek olduğu görülmüştür.Tutum puanları incelendiğinde Jigsaw IV tekniğinin öğrencilerin Türkçe dersine karşı tutumlarında anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmektedir. Biliş ötesi ön test-son test puanlarına bakıldığında Jigsaw IV tekniğinin öğrencilerin biliş ötesi farkındalık geliştirmelerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Jigsaw IV technique on academic achievement, attitude towards Turkish course and metacognitive awareness in Turkish Grammar Teaching. The sample of the study consists of 35 students who are studying at 7th degree of elementary state school which is affiliated to the Ministry of National Education in Belen district of Hatay. The research was carried out for six weeks in the first semester of 2018-2019 academic year. The quasi-experimental study was designed according to the pre-test and post-test control group experiment model. While the cooperative learning techniques were being taught with Jigsaw IV technique in the experimental group; in the control group, it has been utilized from traditional teacher-centered method by teaching“Inflections of Verbs (Mode and Person)”and“Semantic Shift in Verbs”topics. As a data collection tool, it has been prepared a success test with 28 questions by researcher in the“Verbs Topic”. In the preparation of the exam it has been examined the former exam questions which were prepared by State for selection and placement of the students to be enrolled into Secondary or High Schools and to give State Scholarship and the reliability & validity analyzes were performed. Other data collection tools are Attitude Scale towards Turkish Lesson and Metacognitive Awareness Inventory. At the end of the study, Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Rank Difference tests were applied by SPSS statistical program for data analysis. Hereunder, no significant difference was detected between Jigsaw IV Technique and Traditional Teaching Method in terms of rising academic success according to pre-test and post-test results of experimental and control groups. When the rank average is taken into consideration, it has been occurred that the post-test marks of the experimental group were higher than the control group. When the attitude scores were examined, it has been seen that Jigsaw IV technique has no significant effect on students' attitudes towards Turkish lesson. When the metacognitive pre-test and post-test scores were examined, it is concluded that the Jigsaw IV method is effective in developing the metacognitive awareness of the students.