Batı Anadolu'da Neolitik Çağ'da kırmızı boyalı tabanlar
Red painted floors in the neolithic period in Western Anatolia
- Tez No: 598378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kırmızı boyalı tabanların ilk örnekleri Yakın Doğu'da Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ'da ortaya çıkmıştır. Özel bir teknoloji, bilgi, uzmanlık ve kaynak gerektiren kırmızı boyalı kireç tabanlar Batı Anadolu Bölgesi Neolitik Çağ yerleşimlerinde de görülmektedir. Tez çalışmasında kapsamında Batı Anadolu'nun Neolitik süreci incelenmiş ve bölgedeki yerleşim yerlerinde Neolitik-Erken Kalkolitik tabakalarda tespit edilen kırmızı boyalı tabanlar değerlendirilmiştir. Batı Anadolu'daki kırmızı boyalı tabanların işlevlerinin anlaşılabilmesi amacıyla diğer bölgelerdeki yerleşimler de değerlendirilmiş ve genel özellikleriyle tanıtılmıştır. Kırmızı boyalı tabanların gösterdiği özellikler, kült ya da domestik yapılarla olan ilişkileri, diğer bölgelerdeki kırmızı tabanlarla benzerlik ve farklılıklarının değerlendirilmesi tez çalışmamızın esas konusunu oluşturur.
Özet (Çeviri)
The first examples of red painted floors were found in the Near East during the Pottery Neolithic period. Red painted lime floors that require special technology, knowledge, expertise and resources are also observed in the Neolithic settlements of Western Anatolia. Within the scope of the thesis, the Neolithic process of Western Anatolia was examined and the red painted floors that was detected in the Neolithic-Early Chalcolithic layers in the settlements in the region were evaluated. In order to understand the functions of the red painted floors in Western Anatolia, settlements in other regions were also evaluated and introduced with their general characteristics. Properties of red painted floors, their relations with cultic or domestic structures, their similarities and differences with red painted floors in other regions are the main themes of our thesis.