Bayburt ili şehir merkezinde doğalgaz kullanımını etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin analizi
Analysis of socio-economic factors affecting the use of natural gas in the city center of Bayburt
  1. Tez No: 598387
  2. Yazar: ÖZLEM HAŞLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bayburt şehir merkezinde yaşayan kişilerin doğalgaz kullanım durumları ve bu durumu etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin analizidir. Çalışmanın birinci bölümünde enerji ve enerji kaynakları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde doğalgaz üzerinde durularak Dünya ve Türkiye verileri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Bayburt ilinin coğrafi özellikleri belirtilmiş ayrıca 450 kişiye yapılan anketlerden 400 tanesi seçilerek veriler incelenmiştir. Çalışmada bağımsız değişkenlere göre bağımlı değişkenin gerçekleşme durumu çapraz tablolarda gösterilmiştir. Pearson Ki-Kare Bağımsızlık Testi'ne göre de incelenen özellikler arasındaki ilişkilerin anlamlı olup olmadığı ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, doğalgaz kullanım durumu bağımlı değişken olarak kabul edilmiştir. Hane halklarının doğalgaz kullanımını etkileyen sosyo-ekonomik faktörler ise bağımsız değişkenler olarak dikkate alınmıştır. Bağımsız değişkenler; cinsiyet, medeni durum, yaşanılan mahalle, eşlerin çalışma durumu, aile reisinin eğitim durumu, ailenin aylık ortalama geliri, aile genişliği, aile reisinin mesleği, mülkiyet durumu, evin niteliği, evin metrekaresi, bina yaşı olarak ele alınmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS İstatistiki Paket Programı'nda değerlendirilmiştir. Yapılan model denemeleri sonucunda cinsiyet, medeni durum ve mülkiyet durumu %5 önem seviyesinde istatistiki bakımdan anlamlı olmadıkları tespit edilmiştir. Bir başka ifadeyle; Bayburt şehir merkezinde yaşayan hane halklarının doğalgaz kullanım durumları üzerinde, bu değişkenlerin hiçbir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca yaşanılan mahalle, eşlerin çalışma durumu, aile reisinin eğitim durumu, ailenin aylık ortalama geliri, aile genişliği, aile reisinin mesleği, evin niteliği, evin metrekaresi, bina yaşı ise %5 önem seviyesinde istatistiki bakımdan anlamlı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the natural gas usage of the people living in Bayburt city center and the socio-economic factors affecting this situation. In the first part of the study, energy and energy resources are discussed. In the second part of the study, with an emphasis on natural gas data in the World and Turkey were examined. In the third part of the study, the geographical characteristics of Bayburt province are mentioned and 400 of the surveys conducted to 450 people were selected and the data were examined. In the study, the realization status of the dependent variable according to independent variables is shown in the cross tables. According to the Pearson Chi-Square Independence Test, it was determined whether the relationships between the characteristics examined were significant. In this study, natural gas usage was accepted as a dependent variable. Socio-economic factors affecting the use of natural gas in households were considered as independent variables. Independent variables; gender, marital status, neighborhood lived, spouses' working status, educational status of the head of the family, monthly average income of the family, family width, profession of the head of the family, property status, quality of the house, square meter of the house, the age of the building. The data obtained from the questionnaires were evaluated in SPSS Statistical Package Program. As a result of the model tests, it was found that gender, marital status and property status were not statistically significant at 5% significance level. In other words; It was found that these variables had no effect on the natural gas usage of households living in Bayburt city center. In addition, the neighborhood, the working status of the spouses, the educational status of the head of the family, the average monthly income of the family, the width of the family, the profession of the head of the family, the quality of the house, the square meter of the house, and the age of the building were found to be statistically significant.