İzmir yahudilerinde dinî hayat
Religious life in İzmir jews
  1. Tez No: 598394
  2. Yazar: HİLAL POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ŞENAVCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde dünya artık küçük bir kasaba konumuna gelmiştir. İnsanlar kendi kimliklerini koruyarak bir arada yaşamaktadır. Ülkemizin coğrafi konumu göz önüne alındığında farklılıkları barındırmaya çok müsait bir konumda olduğu açıktır. Birçok din, dil ve ırk günümüz Türkiye'sinde varlığını korumaktadır. Yahudilik, her ne kadar içe dönük ve belli bir bölgenin topraklarıyla sınırlı olan bir din olsa da çeşitli nedenlerden dolayı ülkemize yerleşmiş ve halâ bu dinin mensubu olup yaşamlarını topraklarımızda devam ettiren insanlar vardır. Ancak Yahudiler Türkiye'de sadece belirli şehirlerde yaşamaktadır. Bu şehirlerin başında da İzmir gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre Yahudilerin bu şehir ile olan bağı 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Halâ bir cemaat şeklinde yaşamaya devam eden Yahudilerin kimliklerini muhafaza etme konusunda dini emir ve yasakların etkisi oldukça önemlidir. Çünkü Yahudilik bir amel dinidir. İzmir Yahudi Cemaati de bu bağlamda dinî ritüellerini ibadethanelerinde Tora'ya ve Yahudi şeriatine bağlı bir şekilde yerine getirmektedir. Bu çalışmanın amacı İzmir Yahudi Cemaatinin tarihi süreci ve dini uygulamaları incelemektedir. Dini uygulamalarda önemli bir yer tutan Sinagoglar ve ibadetlerde kullanılan materyaller de detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to developing technology, today the world has became a small town. People live together protecting their identity considering the geographical location; it is obvious that contains all differences. A lot of religions, languages and nationalities preserve their existence in Turkey today. Even if Judaism is an introverted and a restricted religion of specific area, ıt settled o our country because of historical reasons and still there are people living in our country as religious members. However, Jews live only in specific cities in Turkey. İzmir is one of them. According to the researches, Jews relation whith this city goes back 500 years ago. Jews, still living as community give importance to protecting their identity and religious orders and prohibitions. Because Judaism is a religion of action. İzmir Jews community worships due to Torah and Jewish Sharia. The purpose of this study is, to give detailed information about historical process and religious practices of İzmir Jewish community. İmportant in religious the synagogues, being in religious practices and the materials used in worships are allrescarched.