Yetişkin çölyak hastalarının beslenme durumu ile diyet mikro besin ögeleri ve kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişki
The relationship between nutritional status, dietary micronutrients and bone mineral densi̇ty in adult celiac patients
  1. Tez No: 598407
  2. Yazar: NESLİHAN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, retrospektif olarak çölyak tanısı almış yetişkin çölyak hastalarının, beslenme durumlarını inceleyerek bu hastalarda sıklıkla gözlenen makro, mikro besin ögesi yetersizliklerinin belirlenmesi ve kemik mineral yoğunluğu ile ilişkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu çalışma Nisan 2019 öncesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği arşiv kayıtları taranarak bu hastaneden veya diğer teşkilatlı bir sağlık kuruluşundan çölyak tanısı almış 150 hastaya ulaşılmış ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 18-57 yaş arası gönüllü 100 (%73 kadın) hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların genel bilgileri ve beslenme alışkanlıkları kişisel bilgi formu doldurularak öğrenilmiş, semptomlar değerlendirilmek üzere "Gastrointestinal Semptom Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ)'' uygulanmıştır. Hastalar, gastroenterolog değerlendirmesi ve non gastrointesitinal sistem semptom varlığının kayıt altına alınmasından sonra kemik mineral yoğunluğu ve biyokimyasal parametrelerinin ölçülmesi için ilgili birimlere yönlendirilmiştir. Antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi) araştırmacı tarafından alınmıştır. Araştırmacı ile görüşme sonrası ilk hafta içerisinde hastaların iki gün hafta içi, bir gün hafta sonu olmak üzere üç günlük besin tüketim kayıtları 24 saatlik besin tüketim kaydı ile alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 24.0 paket programı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 32,32±9,81 yıl, hastalık başlangıç yaşı 27,6±10,22 yıl, hastalık süresi ise 4,73±2,99 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out to investigate the nutritional status of adult celiac patients retrospectively, to determine the macro and micronutrient deficiencies frequently observed in these patients and to determine their relationship with bone mineral density. Prior to April 2019, the Health Sciences University Van education and Research Hospital Gastroenterology outpatient archive records were scanned and 150 patients were diagnosed with celiac from this hospital or another organized health institute and the study was conducted with 100 (73% female) volunteers aged 18-57 who met the criteria for inclusion. General information and eating habits of the patients were learned by filling out the personal information form and "Gastrointestinal Symptom Rating scale (GSRS)' was applied to evaluate symptoms. Patients were referred to relevant units for measurement of bone mineral density and biochemical parameters after gastroenterologist assessment and recording the presence of non gastrointesitinal system symptoms. Anthropometric measurements (height, body weight, waist circumference, hip circumference) were taken by the researcher. In the first week after the interview with the researcher, the three-day food consumption records of the patients were recorded with a 24-hour food consumption record. Statistical analysis of the data was performed with SPSS 24.0 package program. In this study the mean age of the patients was 32.32 ± 9.81 years, the age at onset of the disease was 27.6 ± 10.22 years and the duration of the disease was 4.73 ± 2.99 years.