Firdevsî-i Rûmî'nin Süleymân-Nâme'sinin 69. cildi (İnceleme-tenkitli metin)
69th section of Suleyman-Nâme of Firdevsî-i̇ Rûmî (Review-critical text)
- Tez No: 598413
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çalışmanın konusunu teşkil eden Firdevsî-i Rûmî'nin Süleyman-nâme'sinin 69. cildi, manzum-mensur karışık şekilde, on beşinci yüzyılın sonu ile on altıncı yüzyılın başında Eski Anadolu Türkçesi ile yazılmış bir eserdir. Firdevsî, eserinin birçok yerinde hadis ve ayetlerden yararlanarak eserini sağlam bir kaynağa dayandırmıştır. Eserin asıl konusu; Hz. Süleyman'ın menkıbevi hayatını, peygamberliği sırasında Hak dinini yayma isteğini ve kendisine inananlar ile din düşmanları arasındaki mücadelesini esas almıştır. Eser; geometri, tıp, astronomi, felsefe, tarih ve coğrafya gibi ilimlere yer vermiş ansiklopedik bir kaynaktır. Eser İstanbul Topkapı Sarayı, Türkçe Yazma Eserler bölmünde K.892, H.1535 kayıtlıdır. 21 satır halinde neşredilmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Firdevsî'nin hayatı ve eserleri, ikinci bölümde kurgu, şekil, dil ve üslûp üçüncü bölümde ise metnin edisyon kritiği yapılmış ve farklılıklar dipnotta belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 69th volume of the Suleiman-nâme of Firdevsî-i Rûmî, which constitutes the subject of the study, is a work written in Old Anatolian Turkish at the end of the fifteenth century and the beginning of the sixteenth century. Firdevsî based his work on a sound source, benefiting from hadiths and verses in many parts of his work. The main subject of the work; menkibevi life of Hz. Suleiman, prophecy during the prophecy of the desire to spread the religion of religion and his faith in the struggle between the enemies of religion. The work is an encyclopedic resource that includes sciences such as medicine, geometry, philosophy, history and geography. Works, Library of Topkapı Palace Museum; K.892 was plated into 21 lines with H. number 1535. The study consists of three main parts. In the first part; Firdevsi's life, works, second part; the fiction, shape, language and style; the third part; making criticizm of the text and differences are stated in the footnote.