Günümüzde Türkiye'de yapılan asbest söküm işlerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden irdelenmesi ve risk analizi çalışması
Investigation on business health and safety,nowadays asbestos removal works in Turkey andrisk analysis work
  1. Tez No: 598414
  2. Yazar: UĞUR YILMAZ METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Asbest, fiziksel ve kimyasal maddelere karşı kuvvetli dayanıklılığa sahip bir mineral olarak bilinmektedir ve geçmişten günümüze birçok sahada kullanım için yer edinmiştir. Yaşadığımız yüzyılda ise, asbeste maruz kalma neticesinde akciğer zarında, akciğerde ve sindirim sisteminde ölümcül derecede hastalığa sebebiyet vermektedir. İnsana ve çevreye bu nedenli zararlarından dolayı tüm ülkeler tarafından yasaklanmıştır. Türkiye'de de asbest çıkarılması, işlenmesi ve satılması tamamen memnudur fakat asbest birçok alan ve üründe kullanıldığı için maruziyeti; doğal asbest maruziyetinden başka, asbest kullanılmış ürünlerin sökümüyle ve bertarafıyla insan ve çevre sağlığı için çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Gelişmiş ülkelerde asbest hangi tarihlerde ve ne kadar kullanıldığıyla ilgili bilgiler mevcutken Türkiye'de asbest kullanımıyla ilgili herhangi bir bilgi mevcut değildir. Bu tez çalışmasındaki emel, Türkiye'de yapılarda, otomotiv sanayiinde ve gemi inşa sanayiinde değerlendirilmiş asbestin ayrıştırılması sırasında meslek sağlığı ve meslek güvenliği hesabına meydana gelecek muhatara ve risklerin tespit edilmesi ve bu bağlamda asbest ayrıştırmasının emniyetli olmasından dolayı tespit edilen risklere has düşüncelerin meydana getirilmesidir. 2017 yılında yıkımı planlanan ve asbest temiz raporu istenen yapılarda asbest mevcudiyetinin analizi yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, asbest denetimi yapan 6 ilçeden veriler elde edilmiş çıkan sonuçlar istatistiki olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asbestos is known as a mineral with strong toughness against physical and chemical substances and many other areas are used daily from the past. In the century we are living, asbestosis causes mortality in the lungs, lungs and digestive system as a result of exposure to asbestos. Human beings and the public are prohibited in all countries due to this cause damage. In Turkey, asbestos removal, processing and selling is strictly prohibited but asbestos many areas and because it is used in exposure; other than natural asbestos exposure asbestos used products dismantled and disposal for human and environmental health, it poses a great danger. Information about when and how much asbestos is used in developed countries, there is no information on the use of asbestos in Turkey. The aim of this thesis, in buildings in Turkey, to identify hazards that may be encountered in terms of occupational health and safety when used in the automotive industry and shipbuilding industry that asbestos removal and risks and in this context, the creation of risk-specific proposals for safe asbestos dismantling. An analysis of the presence of asbestos was made in the buildings destined to be demolished in 2017 and the asbestos clean report is requested. In this thesis study, data obtained from 6 provinces that control asbestos were obtained statistically.