Canlı ve sanal manken üzerinde vücut şekillerine göre giysi uyumunun değerlendirilmesi (Etek örneği)
Evaluation of clothing harmony on actual and virtual mannequin according to body shapes (Sample skirt)
  1. Tez No: 598422
  2. Yazar: ELİF YETKİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giysilerde vücuda uygunluk; vücut ölçülerine, kullanılacak kalıp sistemlerine, vücut tipine, kumaş özelliğine ve dikiş kalitesine bağlıdır. Giysinin vücuda uygunluğu, estetik ve fonksiyonel özelliklerini doğrudan etkilemektedir. Uyum, vücut özelliği ile giysinin bütünleşmesidir. Uyum estetik görünümün yanı sıra konfor açısından da önemlidir. İnsan vücudu çeşitli boyut ve şekillere sahip olduğundan, vücuda uyum sağlayan giysiler, vücudu saran, aynı zamanda giyen kişi açısından maksimum konforu ve hareket serbestliğini sağlayan özellikte olması gerekmektedir. İnsan vücudunun birbirinden farklı özelliklere sahip olması giysilerin duruş özelliklerini etkilemektedir. Bu farklılıklardan dolayı her insanın kullandığı giysinin vücuda uyması, fonksiyonel olması ve rahat hareket etme olanağı sağlaması için giysi kalıplarının, bireyler arasındaki vücut özelliklerinin de dikkate alınarak hazırlanmasını gerektirmektedir. Araştırmada, gerçek kişi ve sanal manken üzerinde yapılan provaların kalça şekillerine göre giysi uyumunun değerlendirilmesi; giysi modeli farklı kalça şekillerine sahip gerçek mankenler ve sanal mankenler üzerinde prova edilerek hangisinin vücuda daha uygun olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında beden ölçüleri aynı, kalça şekilleri birbirinden farklı gerçek kişiler ve sanal mankenler kullanılmıştır. İtkib etek kalıbı hazırlama sisteminin işlem basamakları kullanılarak etek kalıbı elde edilmiştir. Elde edilen etek kalıpları ile numune giysi üretimi yapılmıştır. Üretilen etek modeli farklı kalça şekillerine sahip gerçek mankenler ve sanal mankenler üzerinde prova edilerek; prova görüntüleri sonucunda giysinin vücuda uygunluğunun incelemesi değerlendirme kriterleri doğrultusunda yapılmıştır. Sanal mankenler ve gerçek kişilerden elde edilen prova görüntüleri giysinin vücuda uygunluğu açısından karşılaştırılmıştır. Gerçek prova mankenlerinden elde edilen giysi prova görüntüleri ile üç boyutlu sanal giydirme simülasyon sisteminde oluşturulan giysi provası görüntülerinin karşılaştırılması sonucunda gerçek kişilere ve sanal mankenlere giydirilen etek modellerinin kalça şekilleri bakımından, giysinin vücuda uygunluğunda farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Karşılaştırma sonucunda üç boyutlu simülasyon sisteminde oluşturulan sanal mankenlerin giysi provası sonucunda giysinin vücuda uygunluğu bakımından özellikle kalça ve yarım basen yatay eksen hattında uyumsuzluklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gerçek kişilerden elde edilen prova görüntülerinde ise giysinin vücuda uygunluğu bakımından daha az uyumsuzluk olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The suitability of the clothes to the body; must be appropriate to body measurements, mold systems, body type, fabric properties and sewing quality. The suitability of the garment directly affects its aesthetic and functional properties. Harmony is the integration of body and clothing. Harmony is important not only for aesthetic appearance but also for comfort. Due to the human body has a wide variety of sizes and shapes, clothes should be able to provide maximum comfort, surrounds the body, compatible to the body and freedom of movement for the person who wears. Since the human body has different characteristics; It affects the posture characteristics of the clothes. Because of these differences, it is necessary to prepare and focus on possibility for the clothes of every person to fit in the body, to be functional and to be able to move freely by considering the body characteristics among the individuals. In the research, the evaluation of the fit of the rehearsals on real person and virtual mannequin according to hip shapes; The garment model was rehearsed on real mannequins and virtual mannequins with different hip shapes to determine which one is more suitable for the body. Within the study; real person and virtual mannequins were used whose body size similar but hip shape is different. The skirt pattern was obtained by using the process steps of the ITKIB skirt pattern preparation system. Sample skirt patterns were produced with the obtained skirt patterns. The produced skirt model is rehearsed on actual mannequins and virtual mannequins with different hip shapes; As a result of the rehearsal images, the suitability of the garment to the body was examined according to the evaluation criteria. The rehearsal images obtained from virtual mannequins and actual people were compared in terms of suitability of the garment to the body. As a result of the comparison of garment rehearsal images obtained from real rehearsal mannequins and garment rehearsal images created in three dimensional virtual dressing simulation system, it was concluded that there were differences in the suitability of the garment to the body of the skirt models that were dressed to actual persons and virtual mannequins. As a result of the comparison, the garment rehearsal of the virtual mannequins created in three-dimensional simulation system, it was concluded that there were inconsistencies in the suitability of the garment to the body, especially in the horizontal axis line of the hip and half-basin. In the rehearsal images obtained from real persons, it was concluded that there was less mismatch in terms of suitability of the garment to the body.