2000-2019 döneminde Türkiye ve Ürdün'deki mülteci politikaları : Karşılaştırmalı bir çalışma
Refugee policies in Jordan and Turkey during the period 2000-2019 : A comparative study
- Tez No: 598423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EMİR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İltica olgusu, başta Ortadoğu bölgesinde olmak üzere, dünyadaki ülkeler veya gruplar arasındaki çatışmaların yayılmasıyla ve ayrıca halkların hem bireysel hem de toplu olarak karşılaştıkları siyasi, ekonomik ve sosyal baskıların artmasıyla önemli ölçüde artmıştır. Uygulanan baskı ve şiddet, bunu yaşayan toplumların bazılarının, belirli bir süre için de olsa, daha iyi bir maddi veya manevi bir yaşam için ya da her ikisi için kendi bölgelerinden kaçıp uzaklaşmasına neden olmaktadır. Türkiye ve Ürdün, bölgedeki mültecilerin birçoğuna, özellikle son yıllarda çok sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışma, son 19 yıl boyunca Ürdün ve Türkiye'deki hükümetlerin başta Suriyeliler olmak üzere mültecilere uyguladıkları politikaları, incelemektedir. Çalışma, Ürdün ve Türkiye hükümetleri tarafından mültecilere yönelik olarak konut, sağlık, istihdam, eğitim ve sosyal entegrasyon alanlarındaki temel ihtiyaçları ve siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda uygulanan politikaları değerlendirmekte ve analiz etmektedir. Çalışmada, her iki ülkedeki (Ürdün'de Filistinli, Iraklıve Suriyeli mülteciler ve Türkiye'deki Afgan, Iraklılar ve Suriyeli mülteciler) üç mülteci barındırma tecrübesini sunarak ve analiz edilerek, her iki ülkedeki sığınma politikalarının gelişimi karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, Ürdün ve Türkiye'nin, mültecilerin insani durumunu iyileştirmede uzun bir yolu olduğunu ve mültecilerle ilişkileri geliştirmek için, geçmiş tecrübelerinden yararlanmaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Uluslararası toplumun her iki ülkedeki mültecilere ve ev sahibi topluluklara karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the twentieth century, the whole world, especially the Middle East region, has witnessed large and persistent conflicts, wars and refugee movements. The last of these was the crisis of Syrian refugees resulting from the civil war in Syria in 2011 and so far. Millions of civilians have been forced to leave their country and the vast majority have been brought to neighboring countries. Most refugees continue to face many problems in the countries they have resorted to, and have had to start their lives from scratch under the policies of those countries. Turkey and Jordan have been hosting most of the refugees in the region for many years, especially large numbers of Syrian refugees in recent years. This thesis studies the policies implemented by governments in Jordan and Turkey toward refugees throughout the last 19 years, especially the policies taken toward the Syrian refugees. The study outlines and analyzes the policies implemented by the Government of Jordan and Turkey toward refugees in the areas of housing, health, employment, education and social integration under the main needs and political, social and economic conditions. The study sought to compare the development of asylum policies in each country by presenting and analysing three experiences of hosting refugees in each country, in Jordan (Palestine refugees, Iraqis and Syrians), and in Turkey (Afghan refugees, Iraqis and Syrians). This study reveals that Jordan and Turkey have a long way to improve the humanitarian situation of refugees, and they must take advantage of past experiences to develop the current experiences in dealing with refugees, and the international community must do its part toward refugees and host communities in both countries.