Yüz yüze iletişimden kitlesel iletişime geçiş sürecinde bir iletişim formu olarak kız isteme geleneği: 'Gözüm Sende programı' örneği
The tradition asking for the girl's hand as a communication form on the process of transition from face-to-face communication to mass communication: Sample of the 'Gözüm Sende' program
- Tez No: 598425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YURDİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1990'lı yıllarda özel radyo ve televizyonların ortaya çıkmasıyla temeli atılan, 2000'li yılların başından 2017 yılına kadar yayında kalmış, farklı kanallarda, farklı sunucuların sunumuyla, izleyici reyting oranlarında da üst sıralarda yer almış birçok evlilik programı yayınlanmıştır. Toplumun en temel ve önemli birimlerinden biri olan aile kurmak ve evlilik kurumu televizyonlarda günlük takip edilen bir seyir oyununa dönüşmüştür. Televizyonlarda yayın yasağı gelene kadar ki dönemde hızla artan evlendirme programları hakkında genç ve yaşlı tüm bireylerin evlenme süreçlerine yardımcı olduğu düşünülmekte ancak aile değerlerini zedelediği, kişilerin özel hayatlarını kitlesel bir formda paylaştıkları için ciddi eleştirilere de neden olmaktadır. Bu çalışma günümüzün değişen şartları ile birlikte yuva kurma kavramının televizyon programları aracılığıyla geleneksel boyuttan çıkıp nasıl bir metamorfoza uğradığını incelemektedir. Geleneksel yöntemlerle televizyon programları arasındaki farklar, olumlu ve olumsuz yönler değerlendirilmiştir. Bu bağlamda örneklem olarak ATV kanalında yayınlanan Gözüm Sende programı seçilmiştir. Programda yüz yüze iletişimden kitlesel iletişime geçiş sürecinde bir iletişim formu olarak kız isteme geleneği ve bunun yanı sıra bu gelenek ve ritüellerin nasıl bir değişime uğradıkları incelenmiştir. Bu inceleme içerik analizi yöntemi ile belirlenen kategoriler kapsamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many marriage programs were featured on which founded in 1990s with the emergence of private radio and television, were on the air from the beginning of 2000s until 2017, with the presentation of different servers on different channels, and even placed in the top positions on tv audience measurement. Founding a family and the institution of marriage which one of the most basic and important units of society has become a daily watching game on television. It is thought that the marriage programs that increasedrapidly until the broadcast ban on television to help the marriage process of all young and old individuals, however, that programs causes serious criticism for damaging family values and sharing the private lives of people in a mass form. This study examines how the concept of nesting has been metamorphosed breking from the traditional dimension through television programs with today's changing conditions. Differences between traditional methods and television programs, and positive and negative aspects are evaluated. In this context, the program of“Gözüm Sende”broadcasted on ATV channel is chosen as the sample. The tradition of asking for the girl's hand in marriage as a communication form in the transition from face to face communication to mass communication in the program and how these traditions and rituals have changed are examined. This reviewis interpreted within the categories determined by content analysis method