Türkiye'de hanehalklarının enerji tüketim tercihlerini etkileyen faktörlerin multinomial probit model ile incelenmesi
Studying with multinomial probit model of the factors affecting energy consumption preferences of households in Turkey
- Tez No: 598424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Enerji, İstatistik, Econometrics, Energy, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de hanehalklarının yemek pişirmek için kullandıkları yakıt türlerini tercih etmelerinde etkili olan faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla TÜİK'e ait 2016-2017 yıllarına ait Hanehalkı Bütçe Anketi verileri multinomial probit model kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda elde edilen multinomial probit model sonuçlarına göre hanehalkı bireylerinin yemek pişirme yakıt türü tercihlerinde yaş, hanede bulunan otomobil sayısı, hanedeki pazara gitme alışkanlığı, kredi kartı kullanma, hanehalkı büyüklüğü, oturulan evin net alanı, eğitim düzeyi, hanehalkı reisinin evli olması, hanehalkı reisinin mesleği, oturulan evin mülkiyet durumu, ısınma yakıt türü değişkeni ve sıcak su yakıt türü değişkeni istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Factors affecting their choice of the type of fuel they use to cook the households in Turkey in this study were determined. For this purpose, TurkStat's Household Budget Survey data for 2016-2017 were analyzed using a multinomial probit model. According to the multinomial probit model results obtained from the analysis, age, number of automobiles in the household, habit of going to the market in the household, using credit card, household size, net area of the household, education level, household head, married household profession, ownership status of the house, heating fuel type variable and hot water fuel type variable were found to be statistically significant.