Öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ile örgütsel adanmışlıkları arasındaki ilişki (Kahramanmaraş örneği)
The relationship between teachers' organi̇zational justice perception and organizational commitment (Kahramanmraş example)
  1. Tez No: 598443
  2. Yazar: BAYRAM ALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ile örgütsel adanmışlıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ve örgütsel adanmışlık arasındaki mevcut ilişki incelendiğinden ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili; Afşin, Elbistan, Ekinözü, Göksun ve Nurhak ilçesi sınırları içerisinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 3.799 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise“Basit Seçkisiz Örnekleme”yöntemiyle belirlenen okullarda çalışan 351 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin örgütsel adalet algısını belirlemek için Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilip Polat (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel adanmışlık algısını belirlemek için Celep (2000) tarafından geliştirilen“Örgütsel Adanmışlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının ve örgütsel adanmışlıklarının“yüksek”olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ile örgütsel adanmışlıkları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel adalet algısının, örgütsel adanmışlığı %11.7 düzeyinde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the teachers' organizational justice perception and organizational commitment. Using relational screening model, it was Investigated the present relationship between teachers' organizational justice perception and organizational commitment. A total of 3.799 teachers, which were partaking in the schools of Ministry of Education in 2018-2019 academic year, participated this study from Kahramanmaraş in the towns of Elbistan, Afşin, Ekinözü,Göksun and Nurhak. This research's sampling is composed of 351 teachers who work in the schools specified by Simple Random Sampling Method. The data were collected through ''Organizational Justice Scale'' developed by Niehoff and Moorman (1993), and adopted into Turkish by Polat (2007) is used to determine teachers' organizational justice perception. To determine teachers' organizational commitment, Organizational Commitment Scale developed by Celep ( 2000) was used as a data collection tool. Teachers' organizational justice perception and organizational commitment is found to be on high level from the gathered data analysis. Moreover, correlation analysis showed that there is a positive and modareta relationship on low-level between organizational justice perception and organizational commitment . Besides, teachers'organizational justice perception predicts organizational commitment on the level of.11.7 %, is established from the research.