Lignin türevli yeni tekstil kaplama malzemesi eldesi ve özelliklerinin araştırılması
Production of new textile coating material derived ligninand investigation of its properties
- Tez No: 598475
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çevresel kaygıların arttığı şu günlerde değişik özelliklere sahip endüstriyel atıklar ortaya çıkmaktadır. Bu endüstriyel atıklardan, bitkisel atık materyallerin yapısında ağırlıklı olarak selüloz, hemiselüloz ve lignin bulunmaktadır. Bu bitkisel atıkların değerlendirilmesi ekolojik anlamda çok önem kazanmaktadır. Buradaki atıkların yapısal özellikleri göz önüne alınarak yapıya farklı fonksiyoneliteler kazandırılıp değerlendirilmesi ve endüstride kullanılabilir maddelere dönüştürülmesi ile, endüstride ana ve yardımcı materyal olarak kullanımı günümüzün en gözde çalışmaları arasındadır. Yapılacak olan bu çalışma da doğal atıkların geri dönüşümü üzerinedir. Lignin, ekolojik özellikleriyle ve üstün kullanım performansıyla ön plana çıkmaktadır. Bu projede, ligninin tekstil yüzeyleri üzerindeki özellikleri incelenecek, söz konusu avantajları ve çeşitli yönleriyle ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Dünya pazarında rağbet gören ve katma değeri yüksek olan lignin tekstillerde kullanımına dikkat çekmek amaçlanmıştır. Kaplama teknikleri ile performansları geliştirilmiş tekstil yüzeyleri, medikal, otomotiv, inşaat, ziraat, ambalaj, tekstil vb. alanlarına kadar pek çok kullanım alanına sahiptir. Bu kumaşların fonksiyonel özellikleri kullanılan kaplama maddesine, uygulanan üretim tekniğine ve tekstil yüzeyinin yapısına göre değişim göstermektedir. Yapılacak çalışmada ilk olarak kağıt atığından lignin izole edilmesi sağlanacaktır. Elde edilen ligninin yapısını aydınlatmak için UV ve Fourier Transform Infrared (FT-IR) spektrumları alınacaktır. Bu elde edilen ligninin 3 aşamada modifiye edilmesi gerçekleştirilecek ve tekstil yüzeyine kaplama aplikasyon yöntemiyle aktarımı sağlanacaktır. Bu modifiye ligninin, tekstil yüzeyine dahil edilmesi ile materyale kazandırılabilecek özellikler incelenecektir. Bu özellikler; Su, yağ ve kir iticilik, buruşmazlık, güç tutuşurluk, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği ve mukavemet gibi performans özellikleri incelenecektir. Oluşturulacak bu yapının tekstil ve diğer endüstriler için yeni kullanım alanları yaratabileceği ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Project Summary In the days when environmental concerns increase, industrial wastes with different characteristics are emerging. From these industrial wastes, cellulose, hemicellulose and lignin are predominant in the structure of vegetable waste materials. The evaluation of these plant wastes is very important in ecological sense. Considering the structural characteristics of these wastes, different functionalities are gained and evaluated in the structure, and the industrial materials are used as main and auxiliary materials by transforming industrial materials into usable materials. The work to be done is about the recycling of natural wastes. Lignin is at the forefront with its ecological properties and superior usage performance. In this project, the properties of the lignin on the textile surfaces will be examined and will be tried to be presented with the advantages and various aspects. It is aimed to draw attention to the use of lignin textiles, which are popular in the world market and have high added value. Textile surfaces with improved coating techniques, medical, automotive, construction, agriculture, packaging, textile and so on to areas of many uses. The functional properties of these fabrics vary according to the coating material used, the applied production technique and the structure of the textile surface. In the work to be done, the lignin is first to be isolated from the paper waste. UV and Fourier Transform Infrared (FT-IR) spectra will be taken to elucidate the lignin structure obtained. The obtained lignin will be modified in 3 steps and transferred to the textile surface by coating application method. By incorporating this modified lignin into the textile surface, the properties that can be imparted to the material will be examined. These features; Performance characteristics such as water, oil and soil repellency, wrinkle, flammability, air permeability, water vapor permeability and strength will be examined. It is thought that this structure to be created can create new uses for textile and other industries and contribute to the country's economy