Joint venture sözleşmelerine konu iş ortaklıklarının hukuki niteliği ve yapısı
Legal characteristics and structures of Joint Venture agreements
  1. Tez No: 598476
  2. Yazar: ALİCAN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küresel değerler, toplumların sosyolojik ve kültürel birikimlerini etkisi altına aldığı gibi ticari birikimleri üzerinde de büyük yenilikleri beraberinde getirmektedir. Teknoloji ve yatırım olgularının alanlar arası bir boyuta kavuşması, piyasalardaki mal ve hizmet ihtiyacının günden güne artmasına neden olmaktadır. Bunun için, bilgi, sermaye ve alan hâkimiyetinin bir araya getirilmesi adına çeşitli ortaklık yöntemleri benimsenmektedir. Bu yöntemlerden en sık rastlanılanlardan biri ise Joint Venture sözleşmelerine konu iş ortaklıklarıdır. Günümüzde uzmanlık ve teknik bilgi gerektiren çeşitli konular bakımından birbirini tamamlayıcı nitelikte olan taraflar, sermayeleri ile ortak bir amaç doğrultusunda bir araya gelerek pazara erişim ve himaye gücünü artırma yoluna gitmektedir. Zira müşterek iş ortaklığı, ortak girişim, müşterek girişim, ortak teşebbüs veya müşterek teşebbüs olarak da adlandırılan bu ortaklık türünde üstlenilen risk paylaşılmakta; teknik, mali ve ticari anlamda adeta bir birliktelik yaratılmaktadır. Ülkemizde daha çok inşaat, petrol, maden ve yatırım alanında kendini gösteren bu ortaklıklara ilişkin genel çerçevede adi ortaklık hükümleri uygulanırken birtakım istisnai düzenleme de mevcuttur. Nihayet, anılan çalışmada Joint Venture sözleşmelerine konu iş ortaklıklarının unsurları irdelenerek çalışmaya konu iş ortaklığı türünün benzer sözleşmelerle karşılaştırılması yapılmıştır. Ortak girişimlerin kuruluş şekli, çalışma alanları ve nitelikleri ile tabiiyetleri bakımından bir araya gelmeleri, hukuki niteliği ve yapısı, yönetim ve temsili ile sonra ermesi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Öğretide hâkim olan görüşler, çeşitli yargı kararlarıyla tartışılarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global values are influencing the sociological and cultural accumulations of societies as well as bringing great innovations on their commercial capitals. Inasmusch as the technology and investment reach an inter-enterprise dimension, this causes an increase of demand on needs and services day by day. Thus, in order to gather capitals and the field force, various methods of partnerships are being adopted by investors. Within this scope, joint venture agreements are one of the most frequently used partnerships methods. Contracting parties who complete each other with practice and technical knowledge required for various topics, convene with their stocks and a common aim supposing to procure market access and increase of patronage. By this way, risk sharing and technical, financial and commercial gathering would be provided. In our country, joint ventures which the clauses for ordinary partnerships are applied, assert mostly in constructing, petroleum, mining and investing industries. In this study the legal elements of joint venture agreements and the comparison of similar contracts were examined. The formations, fields of studies, qualifications, legal characteristics, and management of joint ventures were also discussed doctrinally with court orders in details.