Finansal ve politik riskin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi: BİST'de yer alan bankalar üzerine bir uygulama
The impact of financial and political risk on stock returns: An application on banks in BIST
  1. Tez No: 598489
  2. Yazar: MUHAMMET LEVET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Menkul kıymet piyasalarında önemli bir yere sahip olan hisse senetlerine etki eden, mikroekonomik ve makroekonomik birçok faktör bulunmaktadır. Hisse senetleri, yatırımcılarına getiri sağladığı gibi işletmelerin piyasa değeri üzerinde de etkili olabilmektedir. Bu nedenle hisse senedine etki eden bu faktörlerin doğru bir şekilde bilinip yorumlanması, hem işletme yöneticileri hem de yatırımcılar açısından önem arz eden bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, finansal ve politik risk gibi makroekonomik faktörlerin BIST'de yer alan bankaların hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 2008-2018 dönemine ait aylık veriyi kapsayan bu çalışmada panel veri regresyon analizinden yararlanılmıştır. Bağımlı değişken olarak BIST'de yer alan 13 bankanın hisse senedi getirileri kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak ise; finansal risk oranı, politik risk oranı, enflasyon oranı, faiz oranı ve döviz kuru değişkenleri kullanılmıştır. Bu çalışmayı benzer çalışmalardan ayıran nokta ise; ülkelerin ekonomik ve siyasal açıdan risk oranlarını belirten, finansal risk ve politik risk oranlarının makroekonomik faktör olarak çalışmada kurulan modele dahil edilmesidir. Çalışmanın sonucunda; politik risk oranı ve döviz kuru değişkenleri ile hisse senedi getiri oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilirken, faiz oranı değişkeni ile hisse senedi getiri oranları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Finansal risk oranı ve enflasyon oranı değişkenleri ile hisse senedi getirileri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
There are many microeconomic and macroeconomic factors that affect stocks which have an important place in the securities markets. Stocks can be effective on the market value of enterprises as well as providing returns to their investors. For this reason, the correct knowledge and interpretation of these factors affecting the stock has become an important issue for both business executives and investors. In this study, the effect of macroeconomic factors such as financial and political risk on the stock returns of banks in BIST is investigated. Panel data regression analysis has been used in this study which covers monthly time series for the period 2008-2018. Stock yields of 13 banks in BIST have been used as dependent variable. Financial risk ratio, political risk ratio, inflation rate, interest rate and exchange rate variables have been used as independent variable. The point that distinguishes this study from similar studies is the inclusion of financial and political risk ratios in the study as a macroeconomic factor indicating the economic and political risk ratios of countries. As the result of the study while a statistically significant and positive relationship was found between the political risk ratio and exchange rate variables and stock return rates, a statistically significant and negative relationship was found between the interest rate variable and stock return rates. There was no statistically significant relationship between financial risk and inflation rate variables and stock returns.