Türkiye'yi etkileyen yurt içi ve yurt dışı politik risk faktörlerinin hisse senedi piyasası üzerine etkisi: BIST 30 endeksindeki şirketler üzerine bir uygulama
Impact on stock market of affecting domestic and foreign political risk factors to turkey: an application on firms in the BIST 30 index
  1. Tez No: 701622
  2. Yazar: ÇİMEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Etkin piyasalar hipotezine göre firmaların kamuya duyurdukları ve ilgili firmalara ait hisse senetlerinin fiyatlarının doğrudan ya da dolaylı açıdan etkilendiği haberlerden kaynaklanan anormal getiriler oluşmaktadır. Portföy yöneticisinin görevi ise bu oluşan olağandışı durumlardan portföylerinin en az etkilenebilmesini sağlamak için doğru adımlar atması olacaktır. Bu çalışmanın amacı hisse senedi yatırımcılarının yatırım kararlarında kamuya duyurulan haberlerin ilgili firmaların hisse senedi getirileri üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığını, olay etüdü yöntemiyle ölçülmesidir. Çalışmanın amacı ülkemizi birçok açıdan etkileyen yurt içi ve yurt dışı politik risk faktörlerinin Türkiye hisse senedi piyasası üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır. Bunun için BIST30 endeksinde yer alan firmalar üzerinde olay etüdü kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Bulgular sonucunda politik riskin finansal piyasalar üzerinde oldukça önemli ve çoğu zaman olumsuz etkilere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Borsa İstanbul, Endeks, Olay Etüdü, Risk.
Özet (Çeviri)
According to the efficient market hypothesis, abnormal returns occur due to the news that companies announce to the public and that the prices of the stocks of the relevant companies are directly or indirectly affected. The duty of the portfolio manager is to take the right steps to ensure that their portfolios are least affected by these extraordinary circumstances. The aim of this study is to determine whether the news announced to the public in the investment decisions of stock investors has any effect on the stock returns of the related companies by trying to measure it with the event study method. Our aim in the study is to reveal the effects of domestic and foreign political risk factors that affect a country in many ways on the Turkish stock market. Thus, information will be given about the details and content of political risk factors, and what kind of financial effects they have on the capital market will be determined. KEY WORDS: Borsa İstanbul, Index, Event Study, Risk.