DAEŞ terör örgütünün ideolojisi ve yöntemi
The ideology and method of DAES terrorist organization
- Tez No: 598491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak'ta Musul'u ele geçirmesiyle dünya gündemine yerleşen DAEŞ terör örgütünün ideolojisi ve yöntemini ortaya koymaktır. Terörle mücadelede başarının en önemli koşulu mücadele edilen grubun ideolojisini ve yöntemini iyi bilmektir. Ünlü stratejist Sun Tzu'nun da ifade ettiği gibi tanımadığınız bir düşmanla mücadele ederseniz kaybetmeye mahkumsunuzdur. Terörizmin kavramsal çerçevesini ortaya koyarak başlayan çalışmada; terörün uluslararası siyaset alanında nasıl araçsallaştırıldığı ortaya konmaktadır. DAEŞ'in ideolojisi olan Cihadi Selefilik ele alınmakta, Selefilik ve Vehhabiliğin tarihsel, toplumsal ve teolojik kökenleri incelenmektedir. DAEŞ'in ideolojisini hangi dinamikler üzerine kurduğu ve İslam'ı nasıl istismar ettiği üzerine odaklanan çalışmada, oryantalist bakış açısından değerlendirmelere yer verildiği gibi İslam dünyasında konunun nasıl ele alındığı da irdelenmektedir. DAEŞ'in yazılım bir örgüt mü yoksa Ortadoğu dinamikleri içerisinde doğan bir örgüt mü olduğu sorusuna cevap arayan çalışma; Ortadoğu'da terörün nedenlerini ortaya koyarken, sosyolojik, tarihsel, ideolojik ve jeopolitik çerçeveden konuları ele almıştır. Çalışmada; DAEŞ'in ideolojisinin oluşmasında önemli katkıları olan ideologlarla ve örgüt liderleriyle ilgili biyografik verilere yer verilmiştir. DAEŞ'in örgütsel kökeni El-Kaide terör örgütüne dayanmaktadır. El-Kaide ile ideolojik ve yöntemsel olarak benzerlikleri olmasına rağmen farklılıkları da bulunan DAEŞ'in özellikleri karşılaştırılmalı olarak ortaya konmuştur. DAEŞ'in stratejisi kapsamlı olarak ele alındığı çalışmada; iletişim stratejisinden mali yapısına, askeri operasyonlarından şiddet stratejisi olan Vahşetin İdaresi'ne, retoriğinden eylemlerine kadar birçok konu incelenmeye çalışılmıştır. Terör örgütünün dünyada ve Türkiye'de gerçekleştirdiği eylemler incelenerek, analizleri yapılmıştır. DAEŞ'le mücadele stratejisi ve geliştirilen mekanizmalar ele alınarak Türkiye'nin katkıları vurgulanmıştır. Örgütün kullandığı yeni terör taktiklerini ortaya koyan çalışmada geleceğe yönelik projeksiyonlar yapılarak, toprak kayıpları sonrası olası davranışları ile ilgili öngörüler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the ideology and methodology of the DAESH terrorist organization that came to the fore by capturing Mosul in Iraq. The most important condition to the success in counter-terrorism is to know well the ideology and methodology of the group that is fought. As the famous strategist Sun Tzu mentioned, you are doomed to lose if you fight an enemy that you do not know. In the study that starts by suggesting the conceptual frame of terrorism, it is suggested how terror is instrumentalized in the field of international politics. Salafi-Jihadist ideology of DAESH is addressed and the historical, social and theological origins of Salafism and Wahhabism are examined. In the study that focuses on which dynamics DAESH established its ideology and how it exploited Islam, it is elaborated how the topic is addressed in the Islamic world together with the assessments in the view of orientalism. The study, which seeks answer to the question whether DAESH is a software organization or it is an organization born with the Middle East dynamics, discusses the topics in sociological, historical, ideological and geo-political frame while revealing the reasons of the terror in the Middle East. The study includes biographical data about the ideologists and organization leaders that have important contributions to the ideology of DAESH. Organizational origin of DAESH is based on Al-Qaeda terrorist organization. Comparative characteristics of DAESH which has its differences with Al-Qaeda although they have ideological and methodological similarities are discussed. In the study where the strategy of DAESH is comprehensively discussed, many topics ranging from communication strategy, financial structure and military operations to violent strategy of Management of Savagery, rhetoric and actions are examined. Actions of the terrorist organization in Turkey and the world are examined and analyzed. The contributions of Turkey are emphasized by elaborating counter- DAESH strategy and the mechanisms developed. In the study suggesting the new terrorist tactics used by the organization, predictions and projections are made about the possible behaviors in the aftermath of territorial losses for the future.