Hierapolis, laodikeia lahitlerinin atölye ilişkisi
Hierapolis, laodikea sarcophagus workshop relation
  1. Tez No: 598492
  2. Yazar: SULTAN GÖKPUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma içerisinde Hierapolis ve Laodikeia ait olan iki girlandlı lahdin arasındaki ilişki değerlendirilecektir… Çünkü bu lahitler tip yönünden birbirlerine benzemektedirler. Her iki lahdin devamlarına ne Hierapolis ile Laodikeia'da ne de Anadolu'da rastlanılmamıştır. Devamları olmayan bu lahitler her ne kadar tip olarak birbirlerine benzeseler de aralarında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Lahitlerdeki en önemli farklılıklar; işçilik ve temel şablon betimlemeleridir. Örneğin Hierapolis lahdinin ön uzun yüzünde çift girland bezemesi (Lev. I-Res. 1), arka uzun yüzünde Madalyonlu lahitler içerisinde değerlendirilen friz betimlemesi (Lev. I-Res. 2) bulunmaktadır. Laodikeia lahdinin ön ve arka uzun yüzlerinde çift girland bezemeleri tasvir edilmiştir; fakat girland boşluklarında, ön uzun yüzde kadın-erkek büst betimlemesi (Lev. II-Res. 4), arka uzun yüzde girland boşluklarında mask betimlemeleri (Lev. II-Res. 5) detaylandırılmıştır… Çalışma içerisinde değerlendirilecek olan lahitlerin benzer ve farklı yönlerinin bulunması, atölye ilişkilerinin nasıl olduğu konusu da merak uyandırmaktadır.Hierapolis ve Laodikei lahitleri dikkatli incelendiğinde temel şablonları Anadolu girlandlı geleneğinin tam tersi yönde yapıldığı gözlemlenilmiştir. Örneğin Anadolu girlandlı lahit geleneği üç girland bezemesiyle tanımlanmıştır. Hierapolis ile Laodikeia'da yer alan lahitler ise çift girland bezemeleriyle şekillendirilmiştir. Dolayısıyla bu lahitlerin hangi atölyenin çizgisinde hazırlandığı ve yerel bir gelenek sonucunda mı üretildi yoksa sipariş üzerine mi lahitler bu şekilde biçimlendirildiği çalışma içerisinde belirlenmeye çalışılacaktır… Ayrıca lahitlerin başka örneklerinin bulunmaması özgün eser niteliğinde olduklarını da göstermektedir. Bu yüzden Hierapolis ve Laodikeia lahitlerinin, girlandlı lahitler içerisinde ayrıcalıklı bir yerinin olduğu da anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between two Girlandian sarcophagi belonging to Hierapolis and Laodicea will be evaluated… Because these sarcophagi are similar in terms of type. The continuation of both sarcophagi was not found either in Hierapolis or Laodicea or in Anatolia. Although these sarcophagi, which do not have continuation, are similar in type, there are serious differences between them. The most important differences in the sarcophagi are the description of workmanship and basic template. For example, the front long face of the Hierapolis sarcophagus has double girland decoration (Lev. I-Fig. 1) and the back long face has a frieze depiction in the Medallion sarcophagi (Lev. I-Fig. 2). Double girland decorations are depicted on the front and back long faces of the sarcophagus of Laodicea; but in the girland cavities, the depiction of the female-male bust on the front long face (Lev. II-Fig. 4) and the mask depictions in the girland cavities on the back long face (Lev. II-Fig. 5) are detailed… There are similar and different aspects of the sarcophagi that will be evaluated in the study, and the question of how the workshop relations are aroused.When the Hierapolis and Laodikei sarcophagi were examined carefully, it was observed that the basic patterns were made in the opposite direction to the Anatolian Girland tradition. For example, the Anatolian sarcophagus tradition is defined by three girland ornaments. The sarcophagi in Hierapolis and Laodicea were shaped by double girland ornaments. Therefore, it will be tried to determine in which workshop these sarcophagi were prepared in line with the workshop and whether they were produced as a result of a local tradition or if the sarcophagi were shaped in this way… In addition, the absence of other examples of the sarcophagus shows that they are original work. Therefore, it is understood that the sarcophagi of Hierapolis and Laodicea have a privileged place among the sarcophagi of Girland.