Kierkegaard'ın felsefesinde kötülük problemi
Misdoing problem of Kierkegaard's phlosophy
- Tez No: 598514
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
-Özellikle ateist düşünürler tarafından sıkça dile getirilen kötülük problemi, dünyada varolan kötülüğün Tanrı'nın -teistlerce- adil, iyi, her şeye gücü yeten sıfatlarıyla bir çelişki içerisindedir. Bu çelişki kötülük olgusunu bir problem haline getirmiştir. Günümüzde de hala çözüldüğü söylenemez. Ateistler kendi fikirleri doğrultusunda eleştirmişler, teistler kendi inançları doğrultusunda cevap vermeye çalışmışlardır.Biz bu çalışmamızla, Kierkegaard'a göre kötülük nedir? Kötülükten kurtulmak için ne yapmalıyız? Kötülük problemini savunanlara cevabı var mı? Bu gibi sorulara cevap aradık. Kierkegaard ise kötülüğün var olduğunu kabul etmiş, ancak kötülüğü bir problem olarak ele almamıştır. Kötülük ona göre bu dünyada insanların kendi elleriyle yaptıkları, yine kendi iradeleriyle kurtulabilecekleri bir olgudur.
Özet (Çeviri)
-Particularly, problem of evil which existes in the word is within discrepancy with qualities of God's equitable -theists-, goodness, omnipotent which frequently mention by atheist philosophies. This discrepancy was rendered a problem with misdoing matter of fact. This problem has not solved at nowadays yet. The atheists criticised in line with own ideas, theists tired to answer in line with own faithes. In this study, we seeked an answer for these questions" According to Kierkegaard; What is evil? What should we do to get rid of evil? İs there an anwer for the people defending the problem of evil. Kierkegaard accepted existing of evil but Kierkegaard did not tackle evil like a problem. According to Kierkegaard, evil is matter of fact that is made by own will of people and people can get rid of own will. KEY: Kierkegaard, Goodness, Evil