Data envelopment analysis and application of Promethee methods in recycling company
- Tez No: 598593
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüz modern dünyasında, yükselen eğitim seviyeleri, çevre bilinci, doğayı koruma içgüdüsünden dolayı geri dönüşüm sektörünün önemi ve sektöre katılan işletme sayısı büyük ölçüde artış göstermektedir. Oluşan ekonomik şartlar ve artan rekabete direnç göstermek zorlaşmıştır. Firmalar bu rekabet ortamında kısıtlı kaynakları ile sürdürülebilir bir başarıyı ve en verimli çıktıyı elde edebilmek için her geçen gün daha fazla iyileştirme yapmak durumundadır. Bu çalışmada geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin performansını önemli ölçüde etkilediği düşünülen girdi ve çıktı kaynakları veri zarflama analiz yöntemi kullanılarak söküme giren parçalar arası etkinlikleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda malzeme sökümlerinin etkin olabilmeleri için hangi alanda iyileştirme yapması gerektiği hakkında öneriler sunulmuştur. PROMETHEE yöntemi ile iki ayrı senaryo için alternatiflerin etkinlik sıralaması elde edilip veri zarflama analizi ile elde edilen sonuçlarla birbirlerini destekler nitelikte olup olmadığı değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda yöntemlerin uygulanması ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's modern world, the importance of the recycling sector and the number of enterprises participating in the sector are increasing due to the increasing levels of education, environmental awareness and instinct to protect nature. Resistance to the economic conditions and increasing competition has become difficult. In this competitive environment, companies have to make more improvements every day in order to achieve a sustainable success and the most efficient output with limited resources. In this study, input and output sources, which are thought to have a significant impact on the performance of a company operating in the recycling sector, are evaluated by using the data envelopment analysis method. At the end of the evaluation, suggestions were made about which areas should be improved in order to be effective. With PROMETHEE method, the efficiency ranking of the alternatives was obtained for two separate scenarios and the results obtained by data envelopment analysis were evaluated to support each other. As a result of the evaluations, suggestions were made regarding the application of the methods.