Hepatitis B modelling using genetic algorithm
Genetik algoritma kullanarak hepatit B modelleme
  1. Tez No: 598594
  2. Yazar: ESRA KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hepatit B Virüsünün (HBV) neden olduğu Hepatit B hastalığı, dünyada yüksek ölüm oranına sahip bir karaciğer enfeksiyonudur. İyileştirici kesin bir tedavisi yoktur. Kesin tedavinin eksikliği Hepatit B bağışıklığını önemli kılmaktadır. Hepatit B bağışıklığı, bağışıklık yok, doğal bağışıklık ve aşı nedeniyle bağışıklık olmak üzere üç tipte sınıflandırılabilir. Bu çalışmada, Hepatit B bağışıklık tiplerini modellemek ve teşhis etmek için Genetik Algoritmaya (GA) dayalı bir kümeleme algoritması oluşturulmuştur. Hepatit B marker verileri bir halk sağlığı kuruluşundan temin edilen 7728 kişinin bağışıklık tipleri, algoritma tarafından oluşturulan kümeler kullanılarak tahmin edilmiştir. Bu bağlamda, sonuçlar analiz edilmiş ve doğruluk oranları detaylı olarak tartışılmıştır. Deneysel sonuçlarla karşılaştırıldığında, bağışıklık tiplerinin kümeleri sırasıyla % 99,78, % 78,08 ve % 30,96 doğruluk oranlarıyla doğru bir şekilde tahmin edilmiş ve algoritmanın doğruluğu toplamda % 81,38 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B disease caused by Hepatitis B Virus (HBV) is a liver infection which has high mortality rate in the world. There is no definitive curative treatment of it. The lack of definitive treatment makes Hepatitis B immunity important. Hepatitis B immunity can be classified in three types as no immunity, natural immunity, and immunity due to vaccine. In this study, a clustering algorithm based on Genetic Algorithm (GA) has been produced to model and diagnose the Hepatitis B immunity types. The immunity types of 7728 individuals whose Hepatitis B marker data were provided from a public health organization are estimated using the clusters generated by the algorithm. In this respect, the results are analyzed and the accuracy rates are discussed in detail. The clusters of the immunity types have been properly predicted with the accuracies 99.78 %, 78.08 % and 30.96 %, respectively, compared with the experimental results and the total accuracy of the algorithm has been found to be 81.38 %.