STZ ile diyabet oluşturulan sıçanlarda trombosit proteinlerinin non enzimatik glikozilasyonu ve C vitamininin etkisi
  1. Tez No: 59860
  2. Yazar: SAİME BATIREL (ALTINÖZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EMEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
H. ÖZET Tromboembolizm ve aterosklerozda trombositler çok önemli rol oynamaktadır, diyabet ateroskleroz için bir risk faktörüdür. Trombosit, ateroskleroz ve diyabet ilişkisi önemli olup bu nedenle bu çalışmada STZ ile oluşturulan deneysel diyabetde trombositlerin glikasyonu (Non enzimatik glikozilasyon = NEG) ve C vitamininin buna etkisi incelendi. Bu çalışmada 40 tane Wistar Albino türü erkek sıçan kullanıldı. Bunların 10 tanesi kontrol, 9 tanesi kontrol + C vitamini, 10 tanesi Diyabet ve 11 tanesi Diyabet + C vitamini grubunu oluşturdu. Diyabet ve Diyabet + C vitamini grubundaki sıçanlara 65 mg/kg STZ intraperitonal olarak verildi. Enjeksiyonu takiben 48 saat içinde bu grupların diyabetik oldukları görüldükden sonra Kontrol + C vitamini ve Diyabet + C vitamini grubundaki sıçanlara 8 gün boyunca intraperitonal olarak hergün 80 mg/kg/gün dozunda C vitamini enjekte edildi. Sekizinci gün tüm sıçanların kalpten kanları alınarak çalışmaya hazırlandı. Kanlar 123xg'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra supernatant (Trombositden zengin plazma) 492xg'de 10 dakika çevrildi. Santrifüj sonunda oluşan supernatant C vitamini ve açlık kan şekeri ölçümü için ayrıldı. Çökelti ise üç kere serum fizyolojik ile yıkandı ve en son 2 mi serum fizyolojik ile seyreltildi. Bu süspansiyonda trombosit sayımı, glikasyon tayini (TBA metodu), protein tayini (Lowry metodu) ve SDS PAGE (Laemmli) yapıldı. Kontrol, Kontrol + C vitamini, Diyabet, Diyabet + C vitamini grubu sıçanlarının ağırlıkları STZ verilmeden önce sırası ile 237± 39.69, 254±38.55, 236.9±43.06, 234.27±42.11 gr idi ve dört grup arasında anlamlı bir fark yoktu (p: 0.7154). Sekizinci gün yapılan ölçümlerde grupların ağırlıkları sırasıyla243.9±36.18, 243.33±38.30, 202.8±43.74, 194.72±37.22 gr olarak tespit edildi. Deney öncesi ağırlıklar deney sonundaki ağırlıklar ile karşılaştırıldığında kontrol gruplarında deney süresince anlamlı bir değişim olmamakla birlikte diyabet gruplarında deney öncesine göre çok anlamlı bir azalma saptandı. Deney sonundaki ağırlık değerleri karşılaştırıldığında C vitamini verilen ve verilmeyen kontrol grubu arasında bir fark olmamıştır. Gerek kontrol gruplarına gerek diyabetli gruplara C vitaminin etkisi olmamıştır. Dört grup açlık kan şekerleri açısından karşılaştırıldığında STZ verilmeden önceki açlık kan şekeri değerlerinin 94.6±22.54, 73±11.92, 73.1±13.72, 90.3±20.87 mg/dl olduğu ve aralarında anlamlı bir farkın olmadığı görüldü. Sekizinci gün yapılan ölçümlerde bu değerler 149.7±19.38, 124.77±28.70, 254.1±1 15.23, 247.18±101.83 mg/dl olarak saptandı ve çok anlamlı bir farkın olduğu tespit edildi (p:0.0011). Diyabet gruplarındaki değerlerin kontrol gruplarındaki değerlere göre yüksek olduğu sabandı. Deney sonundaki değerler incelendiğinde, C vitamininin diyabet grubunun açlık kan şekeri değerlerini etkilemediği halde kontrol grubunun açlık kan şekeri değerlerinde düşme olduğu görülmektedir. Fakat başlangıç değerleri de düşük olduğu için C vitamininin etkisi var denilemez. Kontrol grubunda deney sonunda başlangıç değerlerine göre kan şekeri yükselmesi saptandı. Bu hayvanların içinde bulunduğu stres ortamına bağlı olabilir. Trombosit süspansiyonundan Lowry yöntemiyle protein yapıldıkdan sonra SDS- Poliakrilamid Jel Elektroforezi ile yapılan protein analizi yapıldı ve molekül ağırlığı 18 ila 193 kDal arasında değişen 25 Bant görüldü. Dört gruptaki bantlar karşılaştırıldığında arada anlamlı bir farkın olmadığı saptandı. Yapılan NEG sonuçları 8.8±4.91, 5.8±2.36, 6.1 ±3.91, 10.88±7.89 nmol/mg protein olarak kaydedildi. Sonuçlar karşılaştırıldığında arada anlamlı bir farkın olmadığı görüldü (p:0.1342). Ancak C vitamini verilen diyabet grubundaki değerlerin C vitamini verilen kontrol grubundaki değerlere göre yüksek olduğu görüldü (p:0.041 1).Trombosit başına düşen NEG değerleri hesaplandı ve 1.09±0.45, 1.11±0.56, 1.15±0.72, 1.68±1.04 nmol/mg protein/trombosit olduğu görüldü (p:0.2258). Dört grup arasında yapılan karşılaştırmalarda arada anlamlı bir fark görülemedi. C vitamini değerlerine bakıldığında (1.22±0.34, 1.35±0.37, 1.13±0.51, 0.99±0.31) dört grup arasında anlamlı bir fark görülemedi (p:0.2951). Ancak ikili karşılaştırmalarda çok anlamlı olmayan değişimler saptandı. Sonuç olarak deney sonunda, kontrol gruplarına göre diyabetik grupların ağırlık değerleri anlamlı olarak azalırken, açlık kan şekeri değerleri anlamlı olarak arttı. Kısa süreli deneysel diyabette C Vitamini verilmesi sonuçları değiştirmedi. Trombosit proteinlerinde kimyasal ölçüm ve SDS PAGE'deki bantlar açısından fark yoktu. NEG açısından dört grup arasında bir fark görülmezken, C vitamini verildiğinde diyabetik sıçanlarda diyabetik olmayan sıçanlara göre yüksek NEG değerleri elde edildi. Fakat bu farklar istatistiksel açıdan çok anlamlı değildi. Trombosit başına düşen NEG değerleri dört grupta da farksızdı. C vitamini verilen diyabetik sıçanlardaki değerler, C vitamini verilen kontrol sıçanlarındaki değerlere göre daha düşük bulunmasına rağmen dört grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
III. SUMMARY Platelets play a crucial role in thromboembolism and atherosclerosis, diabetes mellitus is a risk factor for the development of atherosclerosis. So assuming an important relationship between platelets, atherosclerosis and diabetes, within this study platelet glycosylation and the effect of Vitamin C on this phenomenon were investigated in streptozotocin (STZ) induced experimental diabetes. In this study 40 male Wistar Albino rats were used. The groups were designed as control group (n=10), control + Vitamin C administered group (n=9), Diabetes mellitus group (n=10) and Diabetes mellitus + Vitamin C administered group (n=11). Rats within the Diabetes and Diabetes +Vitamin C administered groups were injected 65 mg/kg STZ intraperitoneal^. Upon the induction of Diabetes 48 hours after injection, the control + Vitamin C administered and the Diabetes + Vitamin C administered groups were injected Viatmin C intraperitoneal^ (80 mg/kg/d) for 8 days. On the 8th day blood were collected from the hearts of the rats and were prepared for the workup. Blood samples were centrifuged for 10 minutes at 123xg and then the supernatant (platelet rich plasma) was further centrifuged for 10 minutes at 492xg. After centrifugation the supernatant (PPP) was seperated for Vitamin C and fasting blood glucose measurements. The precipitate (platelet pellet) was washed three times with physiologic saline and then was further diluted with 2 ml physiologic saline. This suspension was preserved for platelet count, glycosylation, protein determinations and SDS PAGE. The mean weights of rats before STZ administration in control, control + Vitamin C administration, Diabetes and Diabetes + Vitamin C administration groups were 237± 39.69, 254±38.55, 236.9±43.06, 234.27±42.11 gr,respectively and there were no significant difference (p=0.7154). The mean weight measurements on the 8th day revealed 243.9±36.18, 243.33±38.30, 202.8±43.74, 194.72±37.22 gr respectively. When the preexperimental weights are compared with the end-experimental weights no change was observed within the control groups, but there was a very significant decrease between preexperimental and end-experimental weight measurements in diabetic groups. When the fasting blood glucose measurements of the four groups before STZ administration were compared, they revealed 94.6±22.54, 73±11.92, 73.1 ±13.72, 90.3±20.87 mg/dl respectively and no significant difference was detected. The measurements of the 8th day were 149.7±19.38, 124.77±28.70, 254.1±1 15.23, 247.18±101.83 mg/dl respectively and revealed a very significant difference (p:0,0011). The results in the diabetic groups were significantly higher than the control groups. When the final results are evaluated, Vitamin C is found not to affect blood glucose levels, despite a decrease in fasting blood glucose values in the control group. But as the initial results are also low, an effect of Vitamin C can not be revealed. Protein analysis done by SDS- Poliacrilamide gel elektrophoresis detected 25 bands with molecular weights changing from 18 to 193 kDal and the bands and the protein values in all four groups (0.144±0.06, 0.182±0.04, 0.202±0.11, 0.179±0.1 protein per count respectively) were compared and there were no significant difference between groups. The results of NEG's performed were 8.8±4.91, 5.8±2.36, 6.1±3.91, 10.88±7.89 nmol/mg protein, respectively. When the results were compared, no significant difference was observed (p:0.1342). But the results in the control + Vitamin C administration group was found to be higher than the control group (p:0.0411). NEG values per platelet were calculated and they were 1.09±0.45, 1.11 ±0.56, 1.15±0.72, 1.68±1.04 nmol/mg protein/platelet respectively(p: 0.2258). When the four groups were compared with each other, no significant difference were observed. When the Vitamin C values were compared (1.22±0.34, 1.35±0.37, 1.13±0.51, 0.99±0.31) no significant difference was observed between the four groups (p: 0.2951). But plasma Vitamin C levels of the diabetes + Vitamin C administration group were significantly lower than the control + Vitamin C administered group (p: 0.0446). In conclusion, weights were siginificantly decreased in diabetes mellitus groups than the control group and fasting blood glucose were increased sgnificantly. Vitamin C injection did not change the results in a short term experimental diabetes. The bands in the SDS PAGE and NEG values did not change in all four groups. Though not statistically significant, NEG values in diabetic + Vitamin C administration was higher than the control + Vitamin C administration group. The NEG per platelet values did not differ in all groups. Vitamin C levels did not differ in all four groups. Vitamin C values in the Diabetes + Vitamin C administration group were significantly lower than the control + Vitamin C administration group. No significant differences were observed between the four groups.