Streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçanlarda gökbaş (Cyanus depressus) bitki çiçeği ekstraktının antidiyabetik ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of the antidiabetic and antioxidant effects of cornflower (Cyanus depressus) plant extract against streptozotocin-induced in diabetic
- Tez No: 683114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAHAD DOĞAN, DOÇ. DR. BURAK KAPTANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulan ratlarda Cyanus depressus (CD) çiçeği liyofilize etanolik ekstresinin antioksidan ve antidiyabetik etkileri araştırıldı. Çalışmada otuz beş rat 7 gruba ayrıldı; Grup I: Kontrol grubu, Grup II: CD-400 mg/kg grubu (C. depressus 400 mg/kg çiçek ekstresi uygulanan ratlar); Grup III: DM grubu (50 mg/kg tek doz STZ intraperitonal yolla uygulanan ratlar); Grup IV: DM + CD-400 mg/kg grubu (C. depressus çiçek ekstresi 400 mg/kg uygulanan diyabetik ratlar); Grup V: DM + Gly-3 mg/kg grubu (Antidiyabetik ilaç glibenklamid 3 mg/kg uygulanan diyabetik ratlar). Yirmi bir günlük muameleler sonrasında; CD çiçek ekstresinin antidiyabetik rolünun belirlenebilmesi için; serum biyokimyasal parametrelerden glukoz, glikolize hemoglobin (HbA1c), aspartat amino transferaz (AST), alanin amino transferaz (ALT), laktat dehidrogenaz (LDH), kreatinin, üre, trigliserit (TG), kolestreol (TC) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ölçüldü. Ayrıca karaciğer, böbrek ve pankreas dokularında antioksidan savunma unsurlarından glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon reduktaz (GR) ve katalaz (CAT) aktiviteleri ile redükte glutatyon seviyeleri ve malondialdehit (MDA) içerikleri değerlendirildi. Daha sonra serum insulin ve C-peptid hormon düzeyleri ölçüldü. Karaciğer, böbrek ve pankreas dokularında histolojik incelemeler yapıldı ve pankraesta adacık çapı ve adacık alanı hesaplandı. Elde edilen bulgulara göre CD ekstresi ile tedavi edilen rat grupların, diyabetik gruba kıyasla, biyokimyasal ve MDA parametrelerinde düşüş, antioksidan enzim aktivitesinde ve GSH (karaciğer hariç) düzeyinde artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Yapılan histolojik incelemelerde, DM grubunda gözlenen lezyonların CD çiçek ekstresi uygulanan gruba göre hafifletildiği gözlenmiştir. Ayrıca, pankreas adacık çapı ve alanı DM grubuna kıyasla diğer tedavi gruplarında anlamlı artışlar gösterdiği belirlendi. Sonuç olarak, CD çiçek esktresi diyabet ve diyabetle ilişkili komplikasyonların tedavisinde umut verici bir terapötik ajanı temsil edebilir
Özet (Çeviri)
In the present study, antioxidant and antidiabetic effects of lyophilized ethanolic flower extract of Cyanus depressus in streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. In the study, 35 rats were divided into 7 groups: Group I: control, Group II: CD-400 mg/kg group (including C. depressus 400 mg/kg flower extract treated rats), Group III: DM group (including rats treated with a single dose of 50 mg/kg STZ via intraperitoneal injection), Group IV: DM + CD-400 mg/kg group (rats with DM treated with 400 mg/kg flower extract of C. depressus), Group V: DM + Gly-3 mg/kg group (rats with DM treated with 3 mg/kg antidiabetic drug glibenclamide). After 21 day-treatments, serum biochemical parameters including glucose, glycosylated hemoglobin (HbA1c), aspartate amino transferase (AST), alanine amino transferase (ALT), lactate dehydrogenase (LDH), creatinine, urea, triglyceride (TG), cholesterol (TC) and high-density lipoprotein (HDL) were measured for determination of antidiabetic role of CD flower extract. Moreover, antioxidant defense members including glutathione s-transferase, glutathione reductase and catalase activities and glutathione or malondialdehyde contents were assayed in the liver, kidney and pancreas tissues. Next, serum insulin and C-peptide levels were measured. Histological examinations were performed in the liver, kidney and pancreas tissues and islet diameter or area in pancreas were calculated. According to the results, rats with DM treated with 400 mg/kg flower extract of C. depressus demonstrated lowered levels of biochemical parameters and MDA, or statistically significant escalations in antioxidant enzyme activities or glutathione content (except for liver) compared to DM group. In the histological examinations, lesions observed in DM group were decreased comparing rats with DM treated with flower extract of C. depressus. Moreover, significant increases were determined in the pancreas islet diameter and area in DM treated with 400 mg/kg flower extract of C. depressus compared to DM group. In conclusion, the flower extract of C. depressus might represent a promising therapeutic agent in the treatment of diabetes or related complications