Ultra ince taneli ve mikroalaşımlı TRIP katkılı çeliklerin üretimi ve çok fazlı mikroyapı tasarımı
Ultra fine grained microalloyed TRIP assisted steels production and multiphase microstructure design
  1. Tez No: 598607
  2. Yazar: YUNUS EMRE SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY ERİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, otomotiv sektörünün hafif ve geliştirimiş çelik ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak, TBF (TRIP katkılı Beynitik-Ferritik) çeliklerinin sıcak haddeleme ile üretimi araştırılmıştır. Min.700 MPa üzerinde çekme mukavemetine sahip sıcak haddelenmiş TBF çeliklerinin otomotiv ve hafif ticari araçların şasilerinde kullanılabilme potansiyeli olduğu değerlendirilmektedir. Tez çalışması kapsamında, beynit ve kalıntı östenitten oluşan bir mikroyapı yerine ferrit ile birlikte beynit ve kalıntı östenit içeren bir mikroyapı hedeflenmiştir. Bu şekilde, oluşan ferrit ile birlikte C ve Mn'ca zengin ve dolayısıyla daha kararlı östenitin oluşumu sağlanmıştır. Ayrıca termomekanik işlem ve Nb ile mikroalaşımlama yapılarak daha ince östenit taneleri oluşturulmuş ve böylece kalıntı östenitin kararlılığı artırılarak, kalıntı östenitin çeliğin eşdeğer uzama değerinde mekanik olarak dönüşüm gösterme etkisinin artması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, production of TBF( TRIP assisted Bainitic Ferritic Steel) steel via hot milling has been researched regarding the light and developed steel requirement of automotive industry. Hot rolled TBF steels with tensile strength of min. 700 MPa and above are evaluated to be potentially useful in the chassis of light commercial vehicles. Within the scope of thesis work, microstructure with ferrite, bainite and retained austenite is aimed in lieu of microstructure with bainite and retained austenite. Thus with the formation of ferrite, rich with C and Mn hence more stable austenite texture has been obtained. In additon by microalloying Nb and thermomechanical process more refined austenite grains are produced and in this way by increasing the retained austenite stability, increase in mechanical transformation effect indication of retained austenite on steel in equivalent strain value has been obtained.