Artroplastik cerrahi uygulanan hastalarda mobilizasyona bağlı anksiyete ve korku düzeyinin belirlenmesi
Identifying the level of mobilization-induced anxiety and fear in patients undergoing arthroplastic surgery
  1. Tez No: 598609
  2. Yazar: MERYEM UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, artroplastik cerrahi uygulanan hastalarda mobilizasyona bağlı anksiyete ve korku düzeyinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 8 Ekim 2018-8 Mart 2019 tarihleri arsında Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde kalça ve diz artroplastisi ameliyatı olan 160 hasta ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından litaratürden yararlanarak hazırlanan Hasta Bilgi Formu,“Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri”, Mobilizasyona Bağlı Semptomları Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırmacı, hastalarla yüz yüze görüşerek ameliyat öncesi dönemde Hasta Bilgi Formunu, ameliyat sonrası 1. gün ilk mobilizasyon öncesi hastalara mobilize edilecekleri söylenmeden önce Sürekli Kaygı Ölçeği'ni, mobilize edileceği söylendikten sonra ve mobilizasyon sonrası Durumluk Kaygı Ölçeği ve Mobilizasyona Bağlı Semptomları Değerlendirme Formu'nu; taburcu olacakları gün son mobilizasyon öncesi ve sonrası Durumluk Kaygı Ölçeği ve Mobilizasyona Bağlı Semptomları Değerlendirme Formu'nu uygulamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), Wilcoxon, Friedman, Spearmann, Mann Whitney U ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 64,8±7,8 olup, %97,5'ine total diz artroplastisi uygulanmıştır. Hastaların ilk mobilizasyon öncesi Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalması 45,1±5,0, Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması 41,9±6,0; son mobilizasyon sonrası Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması 34,9±4,2'dir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the level of anxiety and fear arising from mobilization in patients undergoing arthroplasty surgery. The study was carried out between October 8, 2018, and March8, 2019, with the participation of 160 patients who underwent hip and knee arthroplasty surgery at the Orthopedics and Traumatology Clinic of Dr. Nafiz Korfez Sincan Public Hospital. In the collection of data, Patient Information Form,“State-Trait Anxiety Inventory”and Mobilization-Induced Symptoms Assessment Form were prepared by the researcher and used for the purpose of this study. The researcher, having interviewed the patients in person, applied the Patient Information Form before surgery, applied the Trait Anxiety Inventory on the first day after surgery before the patients were informed on their mobilization, applied the State Anxiety Inventory and Mobilization-Induced Symptoms Assessment Form at the time when patients were informed about their mobilization and after mobilization, applied the State Anxiety Inventory and Mobilization-Induced Symptoms Assessment Form on the day of their discharge before and after their last mobilization. In the evaluation of data, descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation), Wilcoxon, Friedman, Spearmann, Mann Whitney U and Chi-Square tests were used. The mean age of the participants was found to be 64.8±7.8 and knee arthroplasty was applied to 97.5 % of them. Before the first mobilization, Trait Anxiety Inventory mean score of the patients were found to be 45.1±5.0, State Anxiety Inventory mean score was found 41.9±6.0. After the last mobilization, however, State Anxiety Inventory mean score was found to be 34.9±4.2.