Ayırma yöntemi kullanmadan inorganik arsenik türlerinin hidrür oluşturmalı atomik floresans spektrometri yöntemiyle tayini
Non-chromatographic inorganic arsenic speciation by hydride generation atomic fluorescence spectrometry
- Tez No: 598614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada inorganik arsenik türlerinin (iAs(III) ve iAs(V)) aynı anda ve on-line tayini için hidrür oluşturmalı atomik floresans spektroskopisi ile yöntem geliştirildi. iAs (V) in on-line ön-indirgemesi için tiyoglikolik asit (TGA) kullanıldı, tek bir As formuyla (iAs (III)) kalibrasyon eğrisi çizildi ve arsenik türlerinin tayini gerçekleştirildi. Numuneler ve kalibrasyon standartları seçici hidür üretimi için ön-indirgeme olmadan tris tamponunda (pH: 7,2) hazırlandı. iAs (V) 150 ng/mL değerine kadar ihmal edilebilirdi. iAs (III) ve iAs (V) için tayin limiti (LOD) değerleri sırasıyla 27 pg/mL ve 36 pg/mL olarak bulundu. Yöntemin doğruluğu, geri kazanım çalışmaları ve sertifikalı referans materyal (TMDA-61) ile test edildi. Geri kazanım değerleri %94 - %105 arasında bulundu. TMDA-61 için sertifikada belirtilen toplam arsenik derişimi 33,6 ± 0,4 ng/mL iken geliştirilen yöntem ile 33,2 ± 0,6 ng/mL olarak belirlendi. Sonucun sertifika değeri ile uyumlu olduğu görüldü. 9 farklı içe suyu için arsenik tayini gerçekleştirildi. Tüm su örneklerinde iAs (V) ana formdu ve bazı örnekler için iAs (III) derişimi
Özet (Çeviri)
In this study, for the simultaneous and on-line determination of inorganic arsenic species (iAs (III) and iAs (V)), the method was developed by hydride generating atomic fluorescence spectroscopy. Thioglycolic acid (TGA) was used for on-line pre-reduction of iAs (V), the calibration curve was plotted with a single As form (iAs (III)) and the arsenic species were determined. Samples and calibration standards were prepared in tris buffer (pH: 7,2) without pre-reduction for selective hydride generation. iAs (V) up to 150 ng / mL was negligible. Detection limit (LOD) values for iAs (III) and iAs (V) were 27 pg / mL and 36 pg / mL, respectively. The accuracy of the method was tested with recovery studies and certified reference material (TMDA-61). The recovery values were between 94% and 105%. The total arsenic concentration specified in the certificate for TMDA-61 was 33,6 ± 0,4 ng / mL, while it was 33,2 ± 0,6 ng / mL. The result was found to be consistent with the certificate value. Arsenic determination was performed for 9 different brand waters. iAs (V) was the main form in all water samples and iAs (III) concentration was