Sıçan iskelet kasında, tüketici egzersizle ortaya çıkan oksidatif ve inflamatuvar yanıtların miyeloperoksidaz düzeyleri ve paraoksonaz-1 enzim aktivitesi üzerine etkisi
The effect of oxidative and inflammatory responses induced by exhausting exercise on myeloperoxidase levels and paraoxonase-1 enzyme activity in rat skeletal muscle
- Tez No: 598615
- Danışmanlar: PROF. DR. LAMİA PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Zorlayıcı aerobik egzersizlerin (askeri eğitimler, maraton, ultra-maraton ve dayanıklılık yarışları gibi) özellikle kas dokusunda bazı inflamatuvar yanıtlar geliştirebileceği bilinmektedir. Bu çalışmada, tüketici egzersize zorlanan sıçanların plazma ve kas doku örneklerinde, tükenmeden hemen sonra (TE-0) ve bir gün sonra (TE-1) ortaya çıkan inflamatuvar ve oksidatif yanıtlar incelenmiştir. Bu amaçla; fagositik süreci başlatan nötrofil infiltrasyonunun bir göstergesi olarak miyeleoperoksidaz (MPO); oluşan stres nedeniyle dokularda artması beklenen oksidan / antioksidanlar (TOS, TAC) ve dokular üzerinde antioksidan etkiye sahip olduğu iddia edilen paraoksonaz-1 (PON1) seviyeleri plazma ve kas dokularında incelenmiştir. Bulunan değerler, tükenmeden hemen sonra ve bir gün sonra alınan gastroknemius kası örneklerinin histomorfolojik olarak incelenmesinde görülen inflamasyon belirteçleri ile karşılaştırılmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji, Biyokimya ve Histoloji Anabilim Dalı laboratuvarlarında yapılan bu çalışmaların sonucunda; zorlu fiziksel aktiviteye bağlı olarak kanda artan kortizolün, akut dönemde kas inflamasyonunu önlediği, ancak olasılıkla kortizol etkisinin azalmasına bağlı olarak, tükenmeden bir gün sonra kasta inflamatuvar ve antiinflamatuvar bulguların belirgin olarak ortaya çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that compelling aerobic exercises (such as military training, marathon, ultra-marathon and endurance races) can develop some inflammatory responses especially in muscle tissue. In this study, the inflammatory and oxidative responses in the plasma and muscle tissue samples of rats which forced to exercise were examined immediately after exhaustion (TE-0) and one day after exhaustion (TE-1). For this purpose; myeleoperoxidase (MPO) as an indicator of neutrophil infiltration that initiates the phagocytic process; oxidant / antioxidants (TOS, TAC) which are expected to increase in tissues due to stress, and paraoxonase-1 (PON1) levels which are claimed to have an antioxidant effect on tissues were investigated in plasma and muscle tissues. The values were compared with the markers of inflammation seen in histomorphological examination of gastrocnemius muscle samples taken immediately after and one day after exhaustion. As a result of these studies carried out in the Departments of Physiology, Biochemistry and Histology in the Gazi University Faculty of Medicine; it was determined that increased cortisol in the blood due to forced physical activity prevented muscle inflammation in the acute phase, but probably due to the decrease in cortisol effect, inflammatory and antiinflammatory findings appeared in the muscle one day after exhaustion.