Gelişmiş cephe sistemlerinde güneş kontrolü: Ankara'daki bir ofis binasında performans analizi
Solar control in advanced facade systems: performance analysis in an office building in Ankara
  1. Tez No: 598625
  2. Yazar: ÖZGE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ofis binaları yüksek enerji tüketim profiline sahip yapılardan biridir. Ofis binalarında enerji tüketiminin büyük bir bölümünü yapay aydınlatma ve soğutma yükleri oluşturmaktadır. Bu nedenle, gün ışığının optimum kullanımı binanın enerji performansı için büyük potansiyel anlamına gelmektedir. Yapı kabuğu, bina içindeki doğal gün ışığını sağlamada önemli rol oynamaktadır. Gün ışığı doğru kontrol edilmediği takdirde kullanıcı konforunu olumsuz olarak etkileyen kamaşmaya neden olabilmektedir. Bu tez, gelişmiş cephe sistemlerinde gün ışığı sistemlerini ve stratejilerini araştırmaktadır. Ankara'da tip bir ofis modülünde, güneş kontrol elemanlarının güney ve batı yönleri için gün ışığı performansını inceleyerek, her iki cephe yönü için maksimum aydınlık düzeyi ve minimum kamaşma sağlayan optimum cephe sistemini bulmayı amaçlamaktadır. Tip ofis modülü ve güneş kontrol elemanları modelleri Rhinoceros yazılımı kullanılarak oluşturulmuş, DIVA eklentisi ile iklim etkin gün ışığı analizleri yapılmıştır. Yıllık analizler sonucunda güney ve batı yönleri için yatay gölgeleme sistemi uygun bulunmuştur. Çalışmanın sonunda her iki cephe yönü için performansı yüksek olan gölgeleme ve yönlendirme sistemleri birleştirilerek kombinasyon çalışması yapılmış ve gölgeleme sistemlerine ışık rafının etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktır.Office buildings are one of the buildings with high energy consumption profile. Artificial lighting and cooling loads constitute the majority of energy consumption in office buildings. Therefore, optimum use of daylight means great potential for building energy performance.The building skin plays an important role in providing natural daylight inside the building. If the sunlight is not controlled correctly, it may cause glare that adversely affects user comfort. This thesis investigates daylight systems and strategies in advanced façade systems. In an office type module in Ankara, it aims to find the optimum façade system that provides maximum light level and minimum glare for both facade directions by examining the sunlight performance of the solar control elements for the south and west directions. Type office module and solar control elements models were created by using Rhinoceros software and climate based daylight analysis were performed with Rhinoceros DIVA plugin. As a result of the analysis, horizontal shading system was found suitable. As a result of annual analysis, horizontal shading system was found suitable for south and west directions. At the end of the study, a combination of shading and redirecting systems with high performance for both facade directions were combined and the effect of light shelf on shading systems was evaluated.