İslami geometrik örüntülerin kinetik yüzey oluşturma potansiyelleri üzerinde bir deneme
An investigation on the potentials of islamic geometric patterns regarding kinetic surface design
  1. Tez No: 598627
  2. Yazar: MASOUD MATINPOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Mimari yüzeylerin tasarımı çağdaş mimarinin en önemli sorularından biridir. Binayı dış ortamdan ayıran bu eleman, binanın kimliğini belirlemekten enerji tüketimini optimize etmeye kadar pek çok önemli roller üstlenmektedir. Mimari yüzeylerin çevre ile uyumlu bir şekilde çalışabilen kabuklara dönüşebilmesi yüzyılın en önemli araştırma konularından olmuştur. Bu bağlamda kinetik mimari yüzeyler çevreyle uyumlu kabuk üretiminde önemli örnekler olarak öne çıkmaktadır. Araştırma binanın kültürel ve toplumsal olarak çevresine uyum sağlamasının yanı sıra çevresel etkilere de uyum sağlayabilen kinetik yüzey prototipleri oluşturmayı hedeflemiştir. Kinetik yüzey oluşturmada düzlemlerin anlamlı parçalara bölünmesi gerektiğinden, temelde birer teselasyon olarak çalışması tercih edilmiştir. Bu çalışmada, aynı zamanda bir teselasyon olan İslami geometrik örüntülerin sunduğu alternatiflerin“hareket edebilirliğini”ölçmek amacıyla bir seri maket oluşturulmuştur. Seçilen alternatifler üzerinden menteşeli desenlerin oluşturulabilmesi amacıyla çeşitli kurallar belirlenmiş ve bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Form bulma süreci dijital ortam yerine daha çok sezgisel geometrik algı üzerinden geliştirilmiştir. Hareket edebilir modüller oluşturması sonucunda, menteşeli desenler için çok net kurallara ulaşılamasa da bazı hareket kuralları ayırt edilmiştir. Bazı modüllerin yarı açık veya tamamen kapalı duruma geçebilmesinden dolayı mimari yüzeylerde uygulanabileceği öngörülmüştür. Mimari ve inşaat pratiğinde önceden üretilmiş hazır elemanların (prefabricated) tasarlanması için yeni fikirler sunmak, bu araştırmanın bir diğer önemsediği özelliktir. Süreçte yaparak öğrenme de vurgulandığından dolayı, çalışmanın mimari eğitim süreci için yararlı olabileceği de düşünülmektedir. Son olarak bu araştırmanın hesaplamalı mimari yüzey çalışmalarına veri ürettiğini de söylemek mümkündür. Çalışmanın sonraki aşamasında, daha karmaşık örüntülerin kinetik potansiyellerini keşfedebilmek için hesaplamalı yöntemlerle bir yazılım ara yüzü geliştirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The design of architectural surfaces is one of the most important questions of contemporary architecture. This element, which separates the building from the external environment, has assumed many important roles, from identifying the building to optimizing energy consumption. The transformation of architectural surfaces into shells that can work in harmony with the environment is one of the most important research topics of the century. In this context, kinetic architectural surfaces stand out as important examples in environmentally friendly shell production. This research aims to create kinetic surface prototypes that can adapt to the environmental impacts of the building as well as adapt to the cultural and social environment of the building. It is preferred to work as tessellation because the planes need to be divided into meaningful parts in order to form a kinetic surface. Since Islamic geometric patterns are also tessellation, a series of models have been created to measure the mobility of the alternative patterns they offer. In order to create hinged patterns over selected alternatives, rules were determined and a method was tried to be developed. The form finding process was developed through intuitive geometric perception rather than digital media. As a result of the creation of movable modules, some rules of motion are distinguished, although very clear rules for hinged patterns cannot be reached. It is envisaged that some modules can be applied on architectural surfaces because they can be semi-open or completely closed. Another important feature of this research is to present new ideas for designing prefabricated elements in architectural and construction practice. Since this study cares about learning by doing, it is thought that it can be useful for architectural education process. Finally, it should be emphasized that this research produces data for computational architectural surveys. In the next stage of the study, it is planned to develop a software interface with computational methods in order to discover the kinetic potentials of more complex patterns.