Çağdaş sanatta değişimlerin mimaride yansımaları
Reflection in architectural changes in contemporary art
- Tez No: 598626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uygarlığın ilk günlerinden beri sanat ve mimarlık sarmal bir ilişki içinde varolmuştur. Bu sarmal ilişki günümüze kadar, teoride ve pratikte, giderek daha yoğun bir şekilde ortak kavramsal çakışımlar üzerinden inşa edilegelmiştir. Hatta, genelde mimarlık sanatsal bir edim olarak ifade edilmektedir. 20. yüzyılın başıyla çeşitlenen üsluplardan, bilimsel ve teknolojik gelişmelerden etkilenerek yeniden şekillenen mimari ve sanat kavramlarının düşünsel, biçimsel, teknik ve yere/bağlama ilişkin yaratı yöntemlerinin birbirine iyice yaklaştığı öne sürülmektedir. Dolayısıyla her ikisi üzerine yapılan irdelemelerde bağlantılı/karşılaştırmalı değerlendirmelerde bulunmak kaçınılmazdır. Günümüz dünyasında, özellikle sanatta, ortaya çıkan çoğulluğun kavranabilmesi için varolan kavramların yeniden yapılandırılması veya yeni kavramların üretilmesi zorunludur. 21. Yüzyılda küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla köklü değişimler gösteren çağdaş dünya sanatını ve mimarlığını kavrayabilmek için öncelikle çağdaşlığın ve çağdaş sanat kavramlarının, buna bağlantılı olarak da çağdaş mimarlığı betimleyen çakışım boyutlarının anlaşılabilmesi gerekir. Modern sanat/mimarlık daha çok üslüplar üzerinden tanımlanmışken, çağdaş sanat/mimarlık kavramlar üzerinden kendisini ifade etmektedir. Yeni çağın getirileriyle birlikte sanatın ve mimarinin iç içe geçmiş yapısının irdelenmesi ve çağdaş sanattaki değişimlerin mimaride nasıl yansıdığının kavramlar üzerinden değerlendirilmesi bu araştırmanın ana kurgusunu oluşturmaktadır. Aynı zamanda çağdaş ve modern arasındaki gelişim, dönüşüm, fark ve çakışma noktaları, seçilmiş örnekler üzerinden, ele alınarak çağdaş sanattaki değişimlerin mimaride yansıması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early days of civilization, art and architecture existed in a spiral relationship. This spiral relationship has been built up to now, in theory and in practice, more and more intensively through common conceptual overlaps. In fact, architecture is often expressed as an artistic act. It is suggested that the architectural and artistic concepts which are reshaped by the styles of the 20th century and which are reshaped by scientific and technological developments, are close to each other. Therefore, it is inevitable to make related/comparative evaluations in the deliberations on both. In today's world, especially in art, it is imperative to reconstruct the existing concepts or produce new concepts in order to comprehend the resulting plurality. In order to comprehend contemporary art and architecture showing fundamental changes in the 21st century with globalization, technological developments and the expansion of digital technologies, it is necessary to understand the dimensions of modernity and contemporary art, and in this respect, the dimensions of overlapping contemporary architecture. While modern art/architecture is defined more through exponents, it expresses itself through contemporary art/architecture concepts. Examining the intertwined structure of art and architecture with the returns of the new age and evaluating how the changes in contemporary art are reflected in the concepts of architecture constitute the main construct of this research. At the same time, the development, transformation, difference and overlap points between contemporary and modern are examined through selected examples and the reflection of the changes in contemporary art in architecture is examined.