Tam buğday unlu ekşi hamurun bisküvi üretiminde kullanımının bisküvi kalite özelliklerine etkisi
The effect of wholemeal sourdough to the quality properties of the short dough biscuit
  1. Tez No: 598640
  2. Yazar: TUBA ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ÖZÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ekşi hamur fermantasyonundan çeşitli fırıncılık ürünlerinin (kek, kraker, pizza vb.) üretiminde de yararlanılmaktadır. Bu çalışmada, tam buğday unlu (TBU) bisküvi üretiminde karşılaşılan kalınlık ve sertlik artışı, yayılma oranının azalması gibi bazı fiziksel kalite problemlerinin, TBU ekşi hamur kullanımı ile azaltılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, Çalışmada, kontrol (Bkontrol), tam buğday unlu (TBU) un karışımından hazırlanan bisküviler (B50T, B35T, B25T, B15T) ve TBU'lu ekşi hamurdan hazırlanan bisküviler olmak üzere toplamda 3 kategoride bisküvi üretimi gerçekleştrilmiştir. TBU oranı artışı ile bisküvi hamurlarının pH değerleri azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Sourdough fermentation has been widely used in the production of bakery products (cake, cracker, pizza etc.). In this study, it is aimed to be reduced some physical quality issues like increase of the thickness, hardness, and decrease of the spread ratio that has been faced in biscuit production with wholemeal flour by using wholemeal flour sourdough. For this purpose, the biscuit wheat flour was replaced with wholemeal wheat flour at five different ratios (0%, 15%, 25%, 35%, 50%) were used in biscuit production and wholemeal sourdough was added to the formulation with keeping the same wholemeal flour ratio in the biscuit. pH values decreased, while the wholemeal flour ratio increased in the formulation (p0.05).