Servis yönelimli mimari ve bulanık mantık tabanlı üniversite bilgi sistemi
Service oriented architecture and fuzzy logic based university information system
- Tez No: 598642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAATTİN BARIŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Üniversitelerde kullanılan bilgi sistemleri çoğunlukla farklı zamanlarda, farklı paydaşlar tarafından geliştirilmektedir. Her bir sistem, kendi içeriğiyle alakalı veri ve süreçleri barındırmaktadır. Bu bilgi sistemleri farklı dil ve platformlarda geliştirilmiş olabileceği gibi veri tabanları da farklılık gösterebilmektedir. Bu bilgi sistemleri arasında bir iletişim ihtiyacı vardır. Servis yönelimli mimari, getirdiği birlikte çalışabilirlik ve platform bağımsızlık gibi yaklaşımlarla, yazılımların birbirleri ile konuşabilmelerine imkan sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, üniversite bilgi sistemindeki alt bilgi sistemleri simüle edilmiş, web servisleri kullanılarak, bu bilgi sistemleri için servis yönelimli mimari tabanlı merkezi bir haberleşme altyapısı sunulmuştur. Oluşturulan mimaride her bir bilgi sistemi için orkestrasyon ve aracı servisler oluşturulmuş ve bilgi sistemleri arası iletişim sağlanmıştır. Ayrıca servis yönelimli mimari ile bulanık mantık bir arada kullanılarak ikinci bir mimari önerilmiştir. Bulanık mantık kullanılan mimari, bir yük dengeleyicisi vasıtasıyla servislerin birden çok sunucuya dağıtılmasına imkan sağlamış ve dağıtık sunucu yapısı oluşturulmuştur. Böylece daha az sistem kaynağı ile tek sunuculu mimariye göre daha performanslı çalışan bir yapı oluşturulmuştur. Yapılan testler, bulanık mantık ve servis yönelimli mimarinin bir arada kullanıldığı dağıtık sunuculu yapının, tek sunuculu servis yönelimli mimariye göre 2,35 kat daha hızlı çalıştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The information systems used in universities are often developed by different stakeholders at different times. Each system contains data and processes related to its content. These information systems may be developed in different languages and platforms, and databases may vary. It needs a communication between information systems. The service-oriented architecture allows interoperability and platform independence to allow software to communicate with each other. In this thesis, sub-information systems in the university information system have been simulated and a service oriented architecture based central communication infrastructure has been presented for these information systems by using web services. Orchestration and intermediary services have been created for each information system and communication has been provided between the information systems. In addition, a second architecture was proposed using a combination of service oriented architecture and fuzzy logic. In the architecture using fuzzy logic, it is possible to distribute the services to multiple servers by means of a load balancer and a distributed server structure is formed. Thus, a system which uses less system resources and works more efficiently than single-server architecture was created. Tests have shown that the distributed server structure, which uses fuzzy logic and service-oriented architecture, works 2.35 times faster than single-server service-oriented architecture.