Yığın değişim katsayısı için güven aralığı yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of confidence interval methods for population coefficient of variation
  1. Tez No: 598643
  2. Yazar: GİZEM GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Normal ve normal olmayan dağılımlarda yığın değişim katsayısı için güven aralığı birçok araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Literatürde bu güven aralıklarının belirli simülasyon tasarımları altında karşılaştırma sonuçları vardır. Bu çalışmada yığın değişim katsayısı için Hendricks ve Robey (1936), Sharma ve Krishna (1994), McKay (1932), Miller (1991), Banik ve Kibria (2011) tarafından önerilen 8 güven aralığı yöntemi tanıtılmış ve bu güven aralıkları için gerçek hayat verileri ile uygulamalar yapılmıştır. Daha sonra da bu güven aralıkları önceki simülasyon tasarımlarına göre daha kapsamlı simülasyon tasarımlarında karşılaştırılmıştır. Simülasyon çalışmasında Normal (4,1), Gamma (4,1), Gamma (3,2), Gamma (1,4), Gamma (2,4), Gamma (4,2), Gamma (2,3), Gamma (4,8), Beta (3,2), Beta (1,3), Beta (2,6), Lognormal (0,1), Weibull (0,5, 1) ve Weibull (1,1) dağılımlarından üretilen n=10,15,20,25,30,50,100 hacimli örnekler için iterasyon sayısı 5000 alınmıştır. Ayrıca bootstrap yöntemine dayalı olan güven aralıklarında bootstrap iterasyon sayısı 2000 alınmıştır. Güven aralıklarının performanslarının karşılaştırılmasında güven aralıklarının yığın değişim katsayısını kapsama olasılığı ve güven aralıklarının ortalama aralık genişliği kriterleri kullanılmıştır. Simülasyon sonuçlarına göre özellikle aşırı çarpık dağılımlarda bootstrap yöntemine dayalı güven aralıklarının diğerlerine göre daha iyi sonuç verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have focused on confidence interval for population coefficient of variation in normal and nonnormal distributions. There are studies which address the comparison of these confidence intervals by certain simulation designs in the literature. In this study, eight confidence intervals for population coefficient of variation which are suggested by Hendricks and Robey (1936), Sharma and Krishna (1994), McKay (1932), Miller (1991), Banik and Kibria (2011) were introduced and an application was made with the real life data for these confidence intervals. Later, these confidence intervals were compared in more extensive simulation designs than in previous simulation designs. In the simulation study, the number of iterations is 5000 for the sample sizes of n=10,15,20,25,30,50,100 which are generated by Normal (4,1), Gamma (4,1), Gamma (3,2), Gamma (1,4), Gamma (2,4), Gamma (4,2), Gamma (2,3), Gamma (4,8), Beta (3,2), Beta (1,3), Beta (2,6), Lognormal (0,1), Weibull (0,5, 1) and Weibull (1,1) distributions. Bootstrap replication is 2000 for the confidence intervals based on bootstrap method. The performances of these confidence intervals were compared according to the coverage probability and average range width. It is concluded that the confidence intervals based on bootstrap give better results than the others for highly skewed distributions.