Derin iksa sistemlerinin incelenmesi
Deep excavation research
- Tez No: 598699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kocaeli'nde bulunan ömerağa atıksu ve içmesuyu terfi merkezinde zeminin iyileştirilmesi için fore kazık yapılmıştır. Bu çalışmada yapılan bu iyileştirme yöntemi incelenmiş olup geogrid dolgu tabakası olmadan nasıl bir iyileştirme elde edilebileceği analizlerle araştırılmıştır. Bu kapsamda, önce sahada yapılan çalışmalar incelenmiş kazık yükleme deneyleri ve geogridlerin özellikleri ve iyileştirme dereceleri araştırılmıştır. Bir sonraki bölümde sonlu elemanlar yöntemini kullanan bilgisayar analiz programı Plaxis ile sahadaki çalışmalar modellenmiştir. Bilgisayar analizi sonucunda elde edilen sonuçlarla sahadaki uygulamalar sonrası verilerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca bilgisayarda geogrid dolgu olmadan yapılan kazık temel analizlerinde elde edilen sonuçlar ile geogridli dolgu ile yapılan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Geogrid dolgu olmadan yapılan kazık temel analizinde daha yüksek taşıma kapasitesi elde edilmiş ve oturma miktarları daha düşük oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Geogrid embankment layer has been applied on the pile to ensure ground improvement in aeration tank of waste water treatment plant of Kocaeli. In this study, this improvement method is examined and analyses are performed to identify what type of improvement can be conducted without geogrid embankment layer. Within this context, in-situ analyses have been evaluated; pile load test, properties of geogrids and their improvement degree have been primarily analysed. In the following section, in-situ studies have been modelled with computer analysis program Plaxis which employs finite elements method. The results obtained from computer analyses have been compared with the data derived after in-situ applications. Furthermore, the results of the analyses for pile foundation without geogrid embankment have been compared with the results relating to geogrid embankment. A higher beraing capacity is ensured in pile foundation analysis without geogrid embankment, while settlement rates are lower.