Antep fıstığı psillidi olarak bilinen Agonoscena pistaciae Burckhardt & Lauterer (Homoptera: Psyllidae)'nın biyolojisi ve biyolojik mücadele ajanlarının araştırılması
Investigation of biology and biological control of Agonoscena pistaciae Burckhardt & Lauterer (Homoptera: Psyllidae) as known pistachios psyllid
  1. Tez No: 598723
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizde Antep fıstığı üretim alanı yaklaşık 354 bin hektar olup; üretiminin % 90'nından fazlası Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt ve Kilis ilerinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde yaklaşık 200 bin aile geçimini Antep fıstığı sektöründe sağlamaktadır. Antep fıstığı üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen faktörler arasında Antep fıstığı psillidi önemli bir yere sahiptir. Zararlının mücadelesinde gerek çiftçiler ve gerekse sahada çalışan teknik personeller önemli sorunlarla karşılaşmaktadır. Son yıllarda zararlının popülasyonun artışına neler etkili olmuştur, zararlının popülasyon dalgalanmaları ve zararlının doğal düşmanları da bu çalışma ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bu zararlıya karşı yapılacak mücadele için zararlının doğadaki varlığı ve popülasyon dinamikleri tespit edilmiş, çalışma bölgesinde bulunan doğal düşmanları ortaya konulmuş ve zararlının biyoekolojisi belirlenmiştir. Çalışma ile zararlının en uygun mücadele zamanı belirlenmiştir. Bölgede kültür bitkisi çeşitliliği ve iklimdeki değişimlerin zararlı ve faydalı böcek faunasına olası etkilerinin ortaya çıkarılması bu anlamda önem taşımaktadır. Bu çalışma ile zararlının, mücadelesine yönelik popülasyonu takip edilerek ilk ergin çıkışı ile zararlının son çıkış zamanları ile doğal düşmanlarının popülasyon dinamikleri belirlenmiştir. Ayrıca ilk yumurta bırakma zamanı yumurtaların açılma süresi belirlenmeye çalışılmış olup, kritik mücadele zamanları ortaya konulmuştur. Bunların yanı sıra zararlının doğal düşmanları belirlenmiştir. Çalışma; Gaziantep'in Nizip ve Oğuzeli ilçelerinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pistachio production area in our country is approximately 354 thousand hectares; more than 90% of its production is produced in Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt and Kilis. In our country, approximately 200 thousand families earn their living in the pistachio sector. Among the factors affecting the yield and quality of pistachio production, pistachio psillide has an important place.Both the farmers and the technical personnel working in the field face important problems in the pest control. What has been influential on the increase of the pest population in recent years, the population fluctuations of the pest and the natural enemies of the pest have been tried to be determined by this study. In order to combat this pest, the presence of the pest in the nature and population dynamics were determined, the natural enemies of the pest were determined and the bioecology of the pest was determined. The best time to fight the pest was determined by the study. In this sense, it is important to reveal the possible effects of cultural plant diversity and climate changes on harmful and beneficial insect fauna in the region. In this study, the population of the pest was monitored and the population dynamics of the natural enemies of the pest were determined. In addition, the first egg laying time was tried to determine the opening time of the eggs, critical struggle times were revealed. Also, the natural enemies of the pest have been identified. Study; It was conducted in Nizip and Oğuzeli districts of Gaziantep.