Teofilinin poli(vinil alkol)/karboksimetil selüloz mikrokürelerden kontrollü salım
Controlled release of theophylline from poly(vinyl alcohol)/carboxymethyl cellulose microspheres
  1. Tez No: 598724
  2. Yazar: NURCAN ÇİÇEK KIRKAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KONDOLOT SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Teofilin'i(TF) kapsüllemek üzere poli (vinil alkol)(PVA)/ sodyum karboksi metil selüloz (NaCMC) mikroküreler hazırlandı. Mikroküreler emülsiyon çapraz bağlama yöntemi kullanılarak demir III klorür(FeCL3) ile çapraz bağlanarak oluşturuldu. Hazırlanan mikrokürelerin fourier transform infrared(FTIR) spestroskopi, diferansiyel tarama kalorimetri (DSC), taramalı elektron mikroskopisi(SEM) ve X-ışını kırınımı(XRD) ile karakterizasyonu belirlendi. Mikroküreler ayrıca denge şişme değerleri ve salım profilleri ile de tanımlandı. Salım çalışma ortamının pH değeri 7,4'de sabit tutuldu. PVA/NaCMC oranının, ilaç/polimer (i/p) oranının ve çapraz bağlama süresinin tutuklama verimi ve TF salımı üzerine etkisi incelendi. Salım şartlarından PVA/NaCMC oranı 1/2 (m/m), i/p oranı 1/8 olan, 0,3 M FeCl3 ile 30 dakika süre ile çapraz bağlanan mikrokürelerde %98 verim ile en iyi sonuca ulaşıldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, poly (vinyl alcohol) (PVA) / sodium carboxy methyl cellulose (NaCMC) microspheres were prepared to encapsulate theophylline (TF). Microspheres were formed by cross-linking with iron III chloride (FeCl3) using emulsion crosslinking method. Fourier transform infrared (FTIR) spestroscopy, differential scanning calorimetry (DSC), scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction (XRD) were determined. Microspheres were also defined by equilibrium swelling values and release profiles. pH of the working environment was kept constant at 7,4. The effect of PVA / NaCMC ratio, drug/polymer (i/p) ratio and crosslinking time on arrest efficiency and TF release was examined. It was determined that the best results were achieved with 98% efficiency in crosslinked microspheres with 0,3 M FeCl3 with PVA / NaCMC ratio of 1/2 (m / m) and i / p ratio of 1/8 (m / m).