Adi yalancıdarı (Paspalum dilatatum Poir.) bitkisinin somatik kromozom sayısının belirlenmesi ve genç salkımlarının in vitro kültürde eksplantat olarak kullanılma olanakları üzerinde bir araştırma
An investigation on determination of somatic chromosome numbers and on the possibility of using young inflorescences of dallisgras (Paspalum dilatatum Poir) as explantate in vitro culture
- Tez No: 598742
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, adi yalancıdarı (Paspalum dilatatum Poir.) bitkisinin somatik kromozom sayıları ve İn Vitro kültür özelliklerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçları, incelenen ekotiplerin 2n=4x=40 kromozomlu olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, 5 farklı adi yalancıdarı (Paspalum dilatatum Poir.) ekotipinden alınan genç salkım segmentlerinin farklı konsantrasyonlarda (2, 4, 6 ve 8 mg l-1) 2,4,5-T (2,4,5-triklorofenoksiasetik asit) içeren MS ortamında kallus oluşum ve bitki rejenerasyon potansiyelleri incelenmiştir. Araştırma sonuçları, kallus indüksiyon oranı, kallus ağırlığı ve bitki rejenerasyonunun ekotiplere ve 2,4,5-T konsantrasyonlarına bağlı olarak değiştiğini ortaya koymuştur. Ekotiplere bağlı olarak kallus oluşum oranı % 32.8 ile % 68.7, petri kutusu başına kallus ağırlığı 37.82 ile 113.4 mg ve petri kutusu başına gerçekleşen rejenerat sayısı 2.00 ile 8.06 arasında değişmiştir. En yüksek kallus indüksiyon oranı, kallus ağırlığı ve bitki rejenerasyonu 6 mg l-1 2,4,5-T konsantrasyonundan sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the number of somatic chromosomes, morphological features and In Vitro culture capabilities of dallisgras (Paspalum dilatatum Poir). The results showed that ekotypes had 2n=4x=40 chromosomes. This study was conducted to determine the effects of genotype and 2,4,5-T (2,4,5-trichlorophenoxyacetic acid) concentrations on the callus induction and plant regeneration from the young inflorescences of dallisgras (Paspalum dilatatum Poir). In the study, the segments of young inflorescences from six different ecotypes of dallisgrass were cultured on the MS-medium containing different concentrations of 2,4,5-T (2, 4, 6 and 8 mg l-1). The result of the study showed that the ecotypes were significantly different in callus induction ratio, callus weight per petri dishes and plant regeneration from the young inflorescences. Depending on the ecotypes, callus induction ratio varied from 32.8 % to 68,7 %, callus weight from 37.82 to 113.4 mg/petri dishes and number of regenerates per petri dishes from 2.00 to 8.06 regenerates. Callus induction ratio, callus weight and regeneration ratio were also significantly influenced by the concentartions of 2,4,5-T. The segments cultured on the MS-medium containing 6 mg l-1 of 2,4,5-T gave the highest values of callus induction ratio, callus weigh and regeneration ratio.