Numerical and experimental comparison of fractural characteristics of 316L stainless steel
316L paslanmaz çeliğin kırılma özelliklerinin nümerik ve deneysel karşılaştırılması
  1. Tez No: 598748
  2. Yazar: YALÇIN TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. SERKAN TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, 316L paslanmaz çeliğinin kırılma davranışları Gurson-Tvergaard-Needleman (GTN) ve Johnson Cook (J-C) hasar modelleri kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu iki modelin karşılaştırmasını yapabilmek için küresel zımba (out of plane) testleri gerçekleştirilmiş ve malzemenin kırılma davranış grafikleri elde edilmiştir. Nümerik sonuçlar Simufact ve Ls-Dyna yazılımları kullanılarak hesaplanmıştır. İki model kıyaslanırken Şekillendirme Sınır Diagramının (FLD) sol tarafında kalan kırılma davranışları tahmini ve FLD nin sağ tarafında kalan kırılma davranış tahminleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Çekme gerilme bölgesi ve çift eksenli çekme bölgesindeki kırılma tahminlerinde ortaya çıkan sapmalar hakkında sebep-sonuç ilişkisi tartışılmıştır. Sonuç olarak, FLD nin sol tarafı için iki modelin kırılma tahminleri de deneyde elde edilen verilerle çok yakın sonuçlar vermiştir. Ancak FLD nin sağ tarafında kalan alan için iki model de kabul edilebilir tahminler yapmasına karşılık, GTN modelinin deney sonuçları ile biraz daha iyi uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fracture behavior of the 316L stainless steel is investigated with using two fracture models: Gurson-Tvergaard-Needleman (GTN) and Johnson Cook (J-C). Out-of-plane tests are performed and experimental FLD and fracture curves are obtained. Analytical values are calculated using the Simufact and Ls-Dyna software packages. When comparing the fracture curve graph, the left side and right side of the Forming Limit Diagram (FLD) are considered. The reasons for the deviations in fracture curve predictions of both models are discussed for the tensile stress and biaxial stress regions. Results indicate that for the left side of the FLD, both models describe fracture behavior of 316L specimen very close to experimental values. However, for the right side of the FLD, both model contain analytically insufficient points and the GTN model predicts fracture curve better than the J-C. Although the GTN model predicts fracture curve of 316L stainless steel slightly better than the J-C, both models predict the fracture curve of 316L sheet specimens and strain values at fracture points very close to the experimental strain values.