Mimari tasarımda topolojik yaklaşımlar üzerine bir araştırma
A research on the topological approaches in architectural design
- Tez No: 598749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKSU, PROF. DR. TAYYİBE NUR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişen teknoloji ve farklı bilim dalları arasındaki keskin sınırların yok olmasıyla birlikte disiplinler-arası veya disiplinler-ötesi yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Böylelikle bir düşünce ortamına ait kavramlar bir diğerine aktarılmaya başlanmıştır. Matematik ve geometrik bir kavram olan topolojinin de mimari yapıların tasarlanma sürecinde, tasarlama yönteminde ve tasarlanan yapının biçiminin şekillenmesinde etkisi vardır. Topolojinin birçok farklı disiplinle ilişkisi ve kullanım alanı vardır. Yırtmadan, koparmadan bir nesneyi eğip bükerek deforme ederek topolojik dönüşümler gerçekleşmektedir. Bu durumun mimariye yansıması, geleneksel yöntemlerle elde edilemeyecek biçimler formlar, amorf eğik kıvrılan yüzeyler, yeni mekan anlayışları şeklinde olmuştur. Bu tezin amacı topoloji kavramı ile yeni mekan biçimlenişlerini araştırarak biçime/forma yansımalarını ortaya koymaktır. Mimari biçimde, yaratıcılık üreticilik, çeşitlilik ve biçimin dinamiklerini sorgulayan ve yenileyen topolojik yaklaşım, geleneksel tasarım anlayışına alternatif arayan tasarımcıların ilgisini çekmiştir.Bu kapsamda dijital tasarım yöntemleri , teknikleri ve biçime etkileri incelenmiştir. Araştırmadaki örnekler üzerinden bilgisayar destekli tasarım ortamına eklenen topolojiyle birlikte topolojik yaklaşımın mimarlık nesnesi üzerindeki tasarlama yöntemleri ve sonuç ürünün üzerinde yarattığı etki üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Interdisciplinary or inter-disciplinary approaches have emerged with the disappearance of sharp borders between developing technology and different disciplines. Thus, the concepts of a thought environment have been transferred to another. The topology, which is a mathematical and geometric concept, has an effect on the design process of the architectural structures, the design of the structure and the shape of the designed structure. Topology has many different disciplines. Topological transformations are carried out by bending and twisting an object without tearing and twisting. The reflection of this situation on architecture, forms that cannot be obtained by traditional methods, forms of amorphous curved surfaces, new space understanding. The aim of this study is to evaluate the effects of topology on architectural design by means of computer aided technologies. In architectural terms, the topological approach, which inquires and renews the dynamics of creativity, producer, diversity and form, has attracted the interest of designers looking for an alternative to the traditional design approach. With the topology added to the computer- aided design environment through the examples in the research, the topological approach has been emphasized on the design methods on the object of architecture and the effect it has on the product.