Piezoelektrik dönüştürücülerin geometrilerine ve frekanslarına göre ultrasonik alan etkilerinin karakterize edilmesi
Characterization of ultrasonic field effects depending on the geometries and frequencies of piezoelectric transducers
  1. Tez No: 598757
  2. Yazar: MİTHAT ÖZDİNGİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Physiotherapy and Rehabilitation, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, tedavi ve teşhis amaçlı olarak kullanılan ultrasonik sinyallerin üretiminde kullanılan piezoelektrik dönüştürücülerin geometrilerinin ve frekanslarının üretilen sinyale bağlı olarak oluşturduğu akustik alan etkisinin incelenmesidir. Öncelikle, çalışmada kullanılacak ultrasonik problar üretilmiştir. Bu probların üretim aşamaları açıklanmıştır. Mekanik üretimleri tamamlanan probların elektriksel empedans uyumlaştırma devreleri tasarlanmıştır. Tasarlanan uyumlaştırma devreleri üretilerek ultrasonik problar çalışmada kullanılabilir şekle getirilmiştir. Ölçüm sistemi, ölçüm sistemindeki manuel ve otomatik kontrol özellikleri ile hazırlanmıştır. Farklı geometrilerde ve frekanslarda üretilen ultrasonik problar tek tek sisteme yerleştirilerek bilgisayardaki özel bir yazılımla ölçümler gerçekleştirilmiştir. Alınan ölçümler kaydedilmiştir. Yapılan bu çalışma ile teşhis ve tedavi amaçlı ultrasonik probların geometri ve frekans parametreleri ile akustik alan etkileri karşılaştırılmıştır. Literatürdeki teorik model ve ölçüm sonuçları arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the acoustic field effect of the piezoelectric transducers used in the production of ultrasonic signals used for treatment and diagnostic purposes and the frequency of the generated signals depending on the generated signal. First of all, ultrasonic probes to be used in the operation have been produced. The production stages of these probes are explained. Matching circuits were designed for completed probes. Matching circuits are produced and ultrasonic probes can be used for working. Measuring system is prepared with manual and automatic control features in the measuring system. Ultrasonic probes produced in different geometries and frequencies were placed in a single system and measurements were taken from the computer with a special software. Received measurements were recorded. In this study, the geometry and frequency parameters of ultrasound probes for diagnostic purposes and acoustic field effects were compared. The relationship between the theoretical model and the measurement results was investigated.