Açık uçlu araç rotalama probleminin enerji sektöründe uygulanması
Implementation of open vehicle routing problem in energy sector
- Tez No: 598771
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rekabet ortamının zirve yaptığı günümüz dünyasında var olan ve gelecekte de varlığını sürdürmek isteyen çeşitli sektörlerin öncü firmaları, her geçen gün kendilerinden ve rakiplerinden daha iyi olmaya çalışmaktadırlar. Bu firmalar, kendilerini ön plana çıkarmak için özellikle ulaştırma, taşıma ve dağıtım gibi müşterilerle direkt temasta bulundukları süreçleri iyileştirmek ve etkili şekilde yönetmek istemektedirler. Bu yüzdendir ki araç rotalama problemlerinden dağıtım ve lojistik süreçleri başta olmak üzere birçok ortamda yaygın olarak faydalanmaktadırlar. Günlük hayatta karşılaşılan problemlerin çözümüne uygulanabilirliği göz önüne alındığında, araç rotalama problemlerinin kullanılabileceği sektörlerden bir tanesinin de elektrik dağıtım sektörü olduğu görülmektedir. Bu çalışmada; Ankara'da elektrik dağıtımı yapan bir firmanın aktif olarak çalışan, mobil cihazlar yardımıyla meskenlere fatura bırakan endeks okuyucularının, aylık çalışma sürelerini aşmadan, okumaları gereken tesisatları okuyup, kat ettikleri mesafenin en azlanması amaçlanmaktadır. Çalışmada, Araç rotalama problemindeki araç, okuyucu olarak, çalışma süresi kapasite olarak, gün içinde okuma yapmak için uğramaları gereken sayaç okuma birimi durak olarak ve sayaç okuma birimlerinin okunma süreleri de talep olarak alınmıştır. Bu kapsamda ilgili matematiksel model geliştirilmiş olup Gams programında çözdürülmüş ve elde edilen sonuçlar firmanın mevcut durumuyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sector leading companies and their competitors work hard to protect their positions in today's most competitive business environment. These companies' main target is to reach end-customers and create more practical and value added processes in logistic, transportation and distribution for their customers. Vehicle routing is one of the enriching ways of improving logistic processes, therefore, many companies research to figure out best ways of vehicle routing. Vehicle routing procedures may be applicable on electricity distribution companies because this sector is really linked with daily life problems. There is no essay about vehicle routing problems at literature but school service routing lead to this study. In this study, vehicle is the reader, daily working duration is capacity, meter reading unit is station. In this study, it has been aimed to route meter reader that is working actively and putting invoice to homes in Ankara. The main purpose is to minimize reader's total distance. Within this scope, the mathematical model has been improved and solved at Gams programming. Solutions has been obtained and compared with current situation.