QCM sensörlerinin zehirli gazlara karşı algılama özelliklerinin incelenmesi
Invastigation of detection properties of QCM sensors against toxic gases
  1. Tez No: 598778
  2. Yazar: ESRANUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında, QCM ( Quartz Crystal Microbalance ) sensörleri ile çalışılmıştır. TÜBİTAK MAM ME KBRN Sensör Teknolojileri grubu tarafından sentezlenen çeşitli kimyasallar, ara yüzey maddeleri olarak kullanılmıştır. 32 adet QCM sensör jet sprey yöntemi ile kaplama yapılarak oluşturulmuştur. Sensörlerin kaplama işleminden sonra ölçümleri yapılmıştır. Ölçümlerde analit olarak klorbenzen, tetrakloretilen, toluen, etilasetat ve asetonitril gazları kullanılmıştır. Bu farklı kimyasal gruplarından seçilen analitlere karşı 5 farklı artan konsantrasyonda sensör ölçümleri gerçekleştirilmiştir. QCM sensörlerinin kuru hava ölçümleri yapılarak bu gazlara karşı tepkileri incelenmiştir. Sensör özelliği (seçicilik, kararlılık, geri dönüşümlülük, tekrarlanabilirlik vb.)taşımayan 24 adet QCM sensör ölçümler sonrasında tespit edilmiş ve değerlendirmeye alınmamıştır. Geriye kalan 8 adet QCM sensörü için analitlere karşı sensör tepkileri ve kuru hava karakterizasyonları yapılmıştır. Oluşturulan dizinin analitlere karşı frekans değişimlerinden yararlanılarak sensitivite (duyarlılık) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master thesis, QCM (Quartz Crystal Microbalance) sensors were studied. Various chemicals synthesized by TÜBİTAK MAM ME KBRN Sensor Technologies group have been used as interface materials. Sensors have been obtained by coating 32 QCMs by jet spray method.After coating, the sensors were measured in dry air at different concentrations against chlorobenzene, tetrachlorethylene, toluene, ethylacetate and acetonitrile gases selected from different chemical groups. After the measurements, 24 of the sensors were eliminated due to low performance (instability, non-reversibility, repeatability, response times). The remaining sensors have sensor sensitivities to analytes and dry air characterizations. Sensitivity analyzes were performed by using frequency changes of the generated sequence against the interfering analytes