Do women misreport domestic violence: Evidence from a couple data
Kadınlar aile içi şiddeti yanlış mı bildiriyor: Çift verisi üzerinden kanıt
  1. Tez No: 598789
  2. Yazar: ALİ YASİN VERGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE PELİN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Aile içi şiddet üzerine yapılmış çalışmalar yoğunlukla sadece kadınları içeren anket verileri kullanmaktadır. Bu çalışmada hem erkek hem kadın tarafının cevaplarını içeren çift verisi kullanılarak eğitimin şiddeti bildirme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Şiddeti bildirmek bazı ortak etkenlerden etkilenebileceği için içsellik problemine sebep olabilir. Bu çalışmada Türkiye'deki zorunlu eğitim yılındaki dışsal değişimden yararlanarak eğitimden kaynaklanan içsellik probleminden kaçınılmıştır. Tez çiftlerin eğitimleri ve şiddet davranışlarını bildirmeleri arasındaki ilişkiyi vurgulamaktadır. Eğitim reformu, örnek gruptaki evli erkekler için ortaokulu bitirme oranını 16 yüzde puan, evli kadınlar için ise 10 yüzde puan arttırmıştır. Daha yüksek eğitimin kadınların psikolojik şiddeti eksik bildirmesine ihtimalini arttırırken, fiziksel şiddeti fazla bildirme ihtimalini düşürdüğü gözlenmiştir. Bu yüzden hassas davranışlar üzerine çalışanlar eğer tek eş verisi kullanıyorlarsa sebepsel çıkarımlar yaparken dikkat etmelidir.
Özet (Çeviri)
The literature on domestic violence against women excessively employs survey data in which there is only women side of the violence. In this study by benefiting from a couple data, we use both men and women reporting of violence to understand if education has an impact on violence reporting. Common factors can affect violence reporting and endogeneity problem arises. This paper exploits an exogenous increase in mandatory years of schooling in Turkey to avoid endogeneity problem arises from education. The emphasis of the paper is on the connection between reporting violence behavior of couples and their education. Schooling reform increased junior high school completion rate by 10 ppt for married women and 16 ppt for married men in the sample. Increased schooling of women raises the probability of underreporting psychological violence while it reduces the probability of over-reporting physical violence. Hence one should be careful inferring causal relations from onepartner data while studying on sensitive behaviors.