Nikotin kullanan ve kullanmayan bireylerde öfke ifade tarzları ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anger expression and life satisfaction in individuals who use and do not use nicotine
  1. Tez No: 598790
  2. Yazar: ARZU ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL GÖĞCEGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı nikotin kullanan ve kullanmayan bireylerde öfke ifade tarzları ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenip, belirlenen sonuçlara göre literatüre katkıda bulunulmasını içermektedir. Araştırmanın örneklemini Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden nikotin kullanan 100 kişi, nikotin kullanmayan 100 kişi olmak üzere toplamda 200 kişi oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada Sosyodemografik Form, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği katılımcılarla yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur. Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerin demografik değişkenlerine yönelik dağılımların tespiti için frekans analizi kullanılmıştır. Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerin öfke içe, öfke dışa ve yaşam doyum düzeylerinin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Demografik dağılımları normal olan değişkenlere parametrik testler uygulanmıştır. Öfke içe, öfke dışa ve yaşam doyum değişkenlerinin birbiri arasındaki ilişkisi Pearson Momentler Çarpımı korelasyonu ile değerlendirilmiş olup p değeri
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between anger expression styles and life satisfaction in individuals who use and do not use nicotine and contribute to the literature according to the determined results. The sample of the study consists of 100 people who use nicotine residing in Zeytinburnu district and 100 people who do not use nicotine. In other words, there are 200 people in the survey. In this study, Sociodemographic Form, Fagerstrom Nicotine Dependence Test, Continuous Anger and Anger Expression Style Scale and Life Satisfaction Scale were filled face to face with participants. Frequency analysis was used to determine the distributions for the demographic variables of smokers and non-smokers. The t-test was used to compare the anger in- anger-out and life satisfacti-on levels of smokers and non-smokers. Parametrical tests were applied to variables with normal distributions. The relationship between anger-in, anger-out and life satisfaction variables were evaluated by Pearson Product-Moment Correlation and p-value was taken as