İntrauterin gelişme geriliğinin tanısında doppler ultrasonografinin yeri
Doppler ultrasonography in the diagnosis of intrauterin growth retardation
  1. Tez No: 59881
  2. Yazar: ALİ ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
51 ÖZET Bu çalışma risk taşımayan olgularda İUGG gelişecek gebelikleri daha önceden saptamak için Doppler ultrasonografinin kullanılıp kullanılmayacağım araştırmak amacı ile yapıldı. Risk taşımayan 133 hastaya 18-24, 26-30, 34-38. haftalarda Doppler ultrasonografi yapıldı. Umbilakal arter, uterin arter ve orta serebral arterin Pİ, Rİ ve S/D oranlan ölçüldü. 95 persantilin üzerindeki değerler anormal olarak kabul edildi. Yenidoğanlann doğum ağırlıkları kaydedildi. Umbilikal arter ve uterin arter Pİ, Rİ, S/D oranlan gebelik haftası ilerledikçe azalarak artmış umbilikal ve uterin arter kan akımını gösterir. Orta serebral arter Pİ, Rİ, ve S/D oram 26.-30. hafta ölçümlerinde yüksek bulunmuştur. Umbilikal arter ve uterin arter Pİ, Rİ, S/D oranlannın İUGG'ni saptamada sensitivite %9-27, spesifıte %92.3-99, pozitif prediktif değer %25-60 ve negatif prediktif değer %91.6- 93.7 arasında bulundu. Pozitif prediktif değerin düşük olması nedeniyle risk taşımayan olgularda Doppler ultrasonografinin tarama testi olarak kullanılması uygun değildir.Riskli hasta grubunda İUGG 'ni ve fetal prognozu saptamak için Doppler ultrasonografinin kullanılması uygun olabilir
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY This study is designed to find out whether Doppler ultrasonography can be used in the prediction of inrauterine growth retardation (IUGR) in unselected cases. This study is performed on 133 patients who attended routine antenatal examination and had no any risk for intrauterine growth retardation. Pulsatility Index (PI), Resistance Index (RI), and systolic to diastolic ratio (S/D) were measured in umbilical artery, uterine artery, and middle serebral artery between 18 and 24, 26 and 30, 34 and 38 weeks. Values above 95th persantile were considered as abnormal. PI, RI, and S/D ratio of umbilical and uterine arteries decreased significantly with advancing gestational age and it showed increased umbilical and uterine blood flow. PI, RI, and S/D ratio of middle cerebral artery were measured higher at between 26-30 weeks of gestation than those measured at other periods. The sensitivity, specificity, and predictive values of a positive test were calculated to evaluate the validity. Sensitivity, specificity, positive predictive values, and negative predictive values were calculated as 9-27 %, 92-3-99 %, 25-60%, and 91.6-93.7 % respectively. As the predictive value is not high Doppler ultrasonograghy is not suitable for screening test in prediction of IUGR in patients without any risk. Doppler ultrasonography can be used in patients who are at risk for IUGR. It can also help to predict fetal outcome in IUGR.