Hirsutismus tedavisinde Flutamid'in etkinliğinin etinil estradiol-desogestrel ile karşılaştırılması
Flutamid versus ethinyl estradiol-desogestrel in treatment of hirsutism
  1. Tez No: 59882
  2. Yazar: S. AYŞE ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜLAZIM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET Bu çalışmada, hirsutismus tedavisinde son yıllarda kullanıma giren Flutamidin etkinliği,bu amaçla yaygın olarak kullanılan EE-Desogestrel içeren oral kontraseptif ile klinik, hormonal, hematolojik ve biyokimyasal veriler değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Hirsutismus yakınması ile başvuran 40 hasta iki gruba ayrıldı. Bir gruba Desolett tb lxl(Grup I), diğer gruba Eulexin (Flutamid) tb 250 mg 2xl(Grup E), başlandı. Tedavinin başlangıcında her iki gruptaki hastaların yaş, hirsutismus skorları, hirsutismus süreleri, menstruel düzenleri benzerdi (p>0.05). Hastalar 3 ve 6 aylık kontrollere çağırıldı. Altı aylık tedavi sonrası hastaların hirsutismus skorlarında Flutamid alan grupta 3. ayda %19.44, 6. ayda %29.62'lik ve Desolett alan grupta 3. ayda %15.38 ve 6. ayda %25.64'lük bir azalma saptandı. Grup I'deki hastaların 6 aylık tedavileri sonunda serum FSH, LH, FT, DHEA.S, E2 düzeyleri bazal değerlere göre anlamlı derecede düşerken 17 OHP, PRL düzeyleri değişmedi. Grup II'de ise DHEA.S düzeylerinde görülen düşme hariç tüm hormonal parametreler değişmeden kaldı. Her iki grupta karaciğer fonksiyon testlerinde bazal değerlerden sapma olmadı.Serum lipit düzeyleri Grup Fde değişiklik göstermezken, Grup II' de serum kolesterolü azaldı ve HDL- kolesterolü arttı. Her iki grupta da tedavinin kesilmesine yol açan bir yan etki gözlenmedi. Bu durumda Flutamidin başta idiopatik hirsutismus olmak üzere aşırı kullanmanın olduğu hastalarda başarılı ve güvenilir olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY This study is designed to compare antiandrojen Flutamide and oral contraseptive included EE-Desogestrel, with evaluating clinical, hormonal, hematological and biochemical data, in treatment of hirsutismus. Forthy women were recruited from patients presenting to the hirsutismus and separated into two groups. Each patients underwent a complete medical and gynecological examination as well as endocrine profile, hematologic, hepatic function analyses. These tests were then repeated at 3, and 6 months of therapy. Twenty patients received Desolett tb one times per day and Eulexin (Flutamide) tb 250 mg two times per day was given to other group. At the beginning treatment, age, hirsutismus scores and length of hirsutismus and menstrual cycles were similar in two groups of patients (p> 0.05). Ferriman-Gallwey scores were decreased in both groups at the end of 6 months.The percent of change in hirsutismus scores in flutamide and oral contraseptive groups were as follows: 19.44% and 15.38% at 3 months; 29.62% and 25.64% at 6 months, respectively. In group I, serum FSH, LH, FT, DHEA.S, E2 levels decreased significantly and 17 OHP, PRL did not change at the end of 6 months. In group II except the decline of DHEA.S level other hormonal levels did not change. In two groups there were no change in liver function tests. Serum lipid levels did not change in Group I but serum cholesterol decrease and HDL increase in Group H There were no adverse effect that cause discontinuation of treatment in eithergroup. These data suggest that both flutamide and oral contraseptive were similarly effect in treatment of hirsutism, and the pure antiandrojen flutamide is a safe and success alternative in traetment.