Réalta an chruinne caitir fhíona'': The cult of St. Katherine of Alexandria in late medieval scotland
Dünyanın yıldızı, Katerina'': Geç dönem ortaçağİskoçya'sında İskenderiyeli Azize Katerina kültü
- Tez No: 598830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DAVID EWAN THORNTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Geç Ortaçağ İskoçya'sında İskenderiyeli Azize Katerina kültünün kronolojik adımlarını ve tarihsel gelişmelerini incelemektedir. Bu çalışma, Katerina'nın neden bu kadar popüler ve sevilen bir azize olduğunun, ve Katerina-kültünün İskoç halkı tarafından resmen nasıl tanıdığının, buna rağmen neden daha önceden bir kült çalışması yapılmadığının muhtemel nedenlerini ele almaktadır. Burada bahsettiğimiz kült çalışması, aşama aşama ilerleyen metodolojik ve bağlamsal adımlar yoluyla sürdürülmektedir. Bu yöntemler, hagiografi, liturji, kilise adakları, ve isim çalışmalarıdır. Nitekim, bu tez Geç Ortaçağ İskoçya'sındaki Katerina-kültünün nasıl ulusal İskoç aziz ve azize kültleriyle eşdeğer olduğunu ve bu yüzden Katerina-kültünün tekrar değerlendirilmesi ve tanınması gerekliliğini göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis succinctly investigates the chronological traces and the historical development of the cult of St. Katherine of Alexandria in Late Medieval Scotland. The main argument of this study evolves around why possibly the cult of St. Katherine has not been examined in the previous literature, although the Katherine-cult was predominantly recognized by the Scottish population. The thesis will trace the cult through gradual methodological and contextual steps, that are, hagiography, liturgy, dedications, and onomastics. The outcome will attest to the necessity of the re-evaluation and recognition that the Katherine-cult in Late Medieval Scotland was not any less significant than the cults of native saints of Scotland.