Erken dönem uyumsuz şemalar ile erteleme davranışı arasındaki ilişki: Şema terapi modelinde bir inceleme
The relationship between early maladaptive schemans andproscranation: An investigation in the context of schema theraphy
- Tez No: 598839
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SOYGÜT PEKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada erteleme davranışının erken dönem uyumsuz şemalar ile ilişkisi incelenmektedir. Erken dönem uyumsuz şemalar ile erteleme davranışı arasındaki ilişkide algılanan ebeveynlik biçimlerinin rolu değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 25-60 yaş arası 382 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ), Young Şema Ölçeği – Kısa Form 3 (YŞÖ-KF- 3) ve Genel Erteleme Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Erteleme ile erken dönem uyumsuz şemalar ve algılanan ebeveynlik biçimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre şemalar ile erteleme davranışı arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bune ek olarak birden fazla şema alanının erteleme davranışı ile kaçınma davranışı olarak ilişkili olduğu gözlenmiştir. Ebeveyn tutumlarının erteleme ile şemalar arasında aracı rolü bulunmaktadır. Araştırmadan sağlanan verilerin alanyazı ile tutarlılığı tartışılmış ve alanyazın ile tutarlı olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerin klinik uygulamalarda nasıl kullanılacağına dair değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between Behavioral Procrastination and Early Maladaptive Schemas was examined. The role of Perceived Parenting Styles in the relationship between Early Maladaptive Schemas and Behavioral Procrastination was evaluated. The sample of the study consisted of 382 participants aged 25-60 years. In the data collection stage, The Young Parenting Inventory (YPI), The Young Schema Questionnaire – 3 Short Form (YSQ-S 3) and the General Procrastination Scale (GPS) were used. The correlation between Procrastination and Early Maladaptive Schemas and Perceived Parenting Styles was observed. According to the results of the analysis, significant relationships were determined between schemes and Behavioral Procrastination. Besides, it was observed that more than a schema domain was associated with Procrastination as an Avoidance Behavior. Parental attitudes have an intermediary role between Procrastination and schemas. The consistency of the data obtained from the study with the literature was discussed and it was found to be consistent with the literature. Evaluations have been carried out/executed on how to use the data in clinical applications.