Din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarındaki Alevilik-Bektaşilik konularına ilişkin Alevi-Bektaşilerin değerlendirmeleri-Başakşehir/Güvercintepe örneği-
Evaluation of Alevity-Bektachies related to Alevity-Bektasism issues in religious culture and ethics-case study on Güverci̇ntepe/Başakşehi̇r-
  1. Tez No: 598866
  2. Yazar: MUHAMMET BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜMİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
1990 yılından itibaren Alevi-Bektaşiler inançlarını yaşamak ve anlatmak konusunda çeşitli talepleri olmuştur. Bunlardan biri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders kitaplarına Alevilik-Bektaşilik konularının dahil edilmesidir. Alevi-Bektaşilerin bu istekleri yerine getirildi. Bu durum memnuniyet verse de dahil edilen konuların miktarı ve içeriği Alevi-Bektaşileri tam memnun etmedi. Ardından Alevi-Bektaşilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarına hangi konuların konulması ve nasıl olması gerektiğine dair talepleri oldu. Bu çalışmamızda Alevi-Bektaşilerin bu taleplerinin neler olduğu tespit edilmiş ve değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1990, the Alevi-Bektashis have had various demands about living and telling their beliefs. One of them is to include the subjects of Alevism and Bektashism in the textbooks of Religious Culture and Ethics. These requests of Alevi-Bektashis were fulfilled. Although this situation gives satisfaction, the amount and content of the subjects included did not fully satisfy the Alevi-Bektashis. Then the Alevi-Bektashis demanded what subjects should be included in the textbooks of Religious Culture and Ethics and how they should be. In this study, these demands of Alevi-Bektashis were determined and evaluated and interpreted.