Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bünyesinde bulunan halkla ilişkiler biriminin incelenmesi ve bir model önerisi
Investigation of the puplic relations unit and a model proposal within the development and supporting administration of the Small And Medi̇um Enterpri̇ses Development Organi̇zati̇on (KOSGEB)
- Tez No: 598867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT SİNAN ATİLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İletişim, yönetimde en etkili araçtır. Kurumların amaçlarına ulaşabilmek için, iç ve dış hedef kitlesi ile iyi bir iletişim içerisinde olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, kurumlarda iletişim yönetimi görevini üstlenen Halkla İlişkiler birimi, kurumlar için önemli bir yönetim fonksiyonudur. Hedef kitlenin beklentilerinin doğru olarak belirlenmesi ve bu taleplerin doğru ürün ve hizmetler ile karşılanabilmesi için“halkla ilişkiler”işlevinin etkin bir şekilde kullanılması zorunludur. Başarılı bir halkla ilişkiler çalışması yürütülmek isteniliyor ise tek yanlı karar almak yerine paydaşları dikkate alan ve onlar ile etkin bir iletişim kuran birimler oluşturulmalıdır. KOSGEB Kurumsal İletişim Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan mülakat ve birimin kullanmış olduğu halkla ilişkiler araçlarının ele alınarak incelendiği çalışmada, mevcut durum ile ilgili değerlendirilme yapılmış ve literatüre göre ideal halkla ilişkiler birimine ilişkin model önerisi oluşturulmuştur. Bu model önerisi ile amaçlanan KOSGEB Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nün hedef kitleye sunmuş olduğu hizmet kalitesinin artırılmasıdır
Özet (Çeviri)
Communication is the most effective tool in management. In order to achieve Organizations must be in well contact with internal and external target audiences to succeed. In this context, public relations department which is responsible for communication management in the institutions, is an important administrative function. Using of the function of public relations effectively is necessary for determinate demands of target audiences and to satisfy these demands with correct product and service If a successful public relations study is to be required, units that take stakeholders into consideration and communicate effectively with them should be established instead of taking a one-sided decision. In this study the current situation was evaluated and a model proposal was prepared for the ideal public relations unit according to the literature, by interviewing with the authorities of KOSGEB Corporate Communications Department and examining public relations tools used by the unit With this model proposal, it is aimed to increase the service quality of KOSGEB Corporate Communication Directorate to target audience.